Jak przygotować skórę do zimy?

Opublikowany
jak-przygotowac-skore-do-zimy

Zima to ciężki okres dla naszej skóry. Dookoła mnóstwo niekorzystnych czynników, mróz, wiatr, drastyczne skoki temperatur, ogrzewanie i spowodowane nim suche powietrze, a do tego brak chęci do wszystkiego i zimowa senność. Dostarczamy organizmowi zdecydowanie mniej witamin niż latem czy wiosną, jemy mniej owoców i warzyw, a te, które spożywamy, są uboższe w wartościowe składniki. Wszystko to można znaleźć w odbiciu lustra, na naszej twarzy. Niedobory witamin i minerałów, brak energii i niedostatek słońca od razu odzwierciedla się na skórze. Dlatego też niezmiernie ważna jest świadoma pielęgnacja zimowa.

O czym pamiętać zimą, przed wyjściem z domu?

Duże zmiany temperatur, wiatr i mróz powodują duże odwodnienie skóry. Ogrzewane, suche powietrze bardzo szybko przyczynia się do przesuszenia skóry, które zimą mogą powodować spore podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Ważnym elementem pielęgnacji zimą jest smarowanie twarzy preparatami ochronnymi. Należy pamiętać, że twarz to praktycznie jedyny element naszego ciała, który jest całkowicie wyeksponowany na czynniki atmosferyczne zimą, dlatego tak istotne jest, aby „ubrać” ją w krem natłuszczający, który stworzy na niej swoiste ubranie, czyli warstwę ochronną. 

Zimą warto również pamiętać mimo wszystko o ochronie przeciwsłonecznej, która złudnie jest zbędna. Mimo że za oknem ujemna temperatura, nie znaczy to, że do ziemi nie dociera szkodliwe promieniowanie, a jakże przyjemne jest muśnięcie, chociaż odrobiną zimowego słońca. O tej porze roku z czystym sumieniem możemy stosować preparaty z niższym filtrem, np. SPF 15, ale zawsze warto mieć takie kosmetyki w swojej kosmetyczce. Zwłaszcza jeśli wybieramy się na narty!

 Jakie zabiegi pomogą przygotować skórę do zimy?

Istotnym elementem, o który warto zadbać na zimę to nasz mikrobiom skóry. Mikrobiom to zespół mikroorganizmów tworzących warstwę ochronną naszej skóry. Zabiegi odbudowujące mikrobiom cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród gabinetów, jak i klientów. Regularne nawilżanie skóry oraz dbanie o jej higienę i regenerację wpływa wzmacniająco na mikrobiotę. Wspomagająco będą działać zabiegi hydrabrazji, niektóre delikatne kwasy, zabiegi kolagenowe oraz odpowiednio wykonana mezoterapia igłowa z zastosowaniem dobranych do potrzeb skóry koktajli i witamin. 

Na skutek podrażnień i odmrożeń mogą także powstać nieestetyczne blizny, które potem niełatwo usunąć. Swoją skutecznością w usuwaniu blizn na pewno mogą poszczycić się zabiegi laserowe. Jednym z popularnych laserów stosowanych w leczeniu blizn jest Laser Pixel, który cieszy się wysoką skutecznością. 

Równie skutecznymi zabiegami usuwającymi blizny będą zabiegi mezoterapii igłowej z wykorzystaniem preparatów rozjaśniających oraz zabiegi kolagenowe. Tak więc można połączyć usuwanie blizn z odbudową mikrobiomu. Takie zabiegi można z powodzeniem wykonać w naszej klinice CMED. Serdecznie zapraszamy na konsultację do Śląskiego Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej w Katowicach.

Podobne artykuły

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…

zanokcica

Zanokcica – objawy, leczenie i profilaktyka

Opublikowany

Zanokcica to stan zapalny wału paznokciowego, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry wokół paznokcia. Jest spowodowana przez urazy naskórka i powiązane z nim zakażenie bakteryjne wywołane głównie przez gronkowiec złocisty, paciorkowce lub bakterie Gram-ujemne. Jak wyglądają objawy i leczenie zanokcicy? Przyjrzyjmy się…