Kaszaki na twarzy: Wygnaj niechcianych gości skóry

Opublikowany
leczenie kaszaków

Kaszaki na twarzy są powszechnym problemem skórnym, dotykającym osób w każdym wieku. To łagodne guzki wystające ponad powierzchnię skóry w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Zwykle kaszak jest łagodną zmianą skórną, jednak stanowi poważny defekt kosmetyczny. Usunięcie kaszaka najlepiej przeprowadzać w specjalistycznych gabinetach pod okiem lekarza dermatologa.

Jak wyglądają kaszaki?

Kaszaki mają postać wypukłych guzków na powierzchni skóry. Są miękkie lub twarde w dotyku, pod palcami można wyczuć ich przesuwanie. Zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych i rosną stosunkowo powoli. Są wypełnione płynną lub półpłynną treścią, w skład której wchodzą komórki zrogowaciałego naskórka oraz łój. Całość gromadzi się wewnątrz gruczołu, gdzie blokuje kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego, a tym samym ujście sebum. Niedrożności kanału włosowego przyczyniają się do powstawania torbieli łojowych. W części środkowej zazwyczaj jest mieszek włosowy pod postacią czarnego punktu. Po usunięciu kaszaka wydzielina ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Zazwyczaj ich wielkość wynosi kilka milimetrów. W niektórych przypadkach mogą osiągać wielkości orzecha włoskiego. W przypadku dużych kaszaków konieczna jest interwencja medyczna. Lekarz dermatolog oceni i zweryfikuje zmianę, zaproponuje odpowiednią metodę usunięcia oraz zleci przeprowadzenie ewentualnego badania histopatologicznego.

Przyczyny powstawania kaszaków

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do powstawania kaszaków, takich jak podłoże genetyczne, otyłość i niezdrowa dieta. Kaszak prawdziwy o uwarunkowaniu genetycznym często występuje w chorobie Gardnera, którą cechuje obecność mnogich torbieli naskórkowych i włókniaków na skórze twarzy i głowy. Natomiast kaszak rzekomy spowodowany jest nieprawidłową higieną osobistą i niewłaściwą pielęgnacją skóry.

Do najczęstszych przyczyn powstawania kaszaków należy stosowanie źle dobranych kosmetyków o właściwościach zapychających ujścia gruczołów łojowych, takich jak tłuste kremy bogate w silikony, brak odpowiedniej higieny osobistej lub same defekty mieszków włosowych. Zmiany hormonalne pojawiające się w okresie dojrzewania w znaczny sposób nasilają pracę gruczołów łojowych.

Mogą pojawiać się również w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe, szczególnie dotyczy to osób starszych. Przyczyny występowania kaszaków są zróżnicowane i mogą również wynikać z poszczególnych schorzeń.

Gdzie lokują się kaszaki?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje kaszaków – te wywodzące się z mieszków włosowych oraz z naskórka, chociaż te pierwsze są znacznie częstsze. Występują pojedynczo lub w skupieniach. Kaszaki najczęściej pojawiają się w miejscach bogatych w mieszki włosowe. Zazwyczaj zlokalizowane są na twarzy, szyi czy owłosionej skórze głowy, klatce piersiowej, ale także w miejscach intymnych — na wzgórku łonowym czy wargach sromowych. Zdarza się, że torbiele łojowe mogą występować na wewnętrznej powierzchni policzków lub pod językiem.

Diagnostyka kaszaków

W głównej mierze diagnostyka zmian, jakimi są kaszaki, opiera się na badaniu fizykalnym. Zmiany skórne typu włókniak czy tłuszczak można łatwo pomylić z kaszakami. Cechą charakterystyczną kaszaka pozwalającą odróżnić go od innych zmian łagodnych jest miękka konsystencja wypukłości i widoczne ujścia mieszków włosowych w środkowej części kaszaka.

Leczenie kaszaków

Kaszaki nie są groźne dla zdrowia, ale wiele osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych. Zdarza się, że w wyniku nadkażenia czy urazu mechanicznego może powstać stan zapalny, mogący powodować dolegliwości bólowe i zaczerwienienie. Powoduje to ryzyko uszkodzenia skóry. Istnieje kilka skutecznych metod leczenia kaszaków. Do najpopularniejszych zaliczamy wycięcie chirurgiczne przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Chirurgiczne usunięcie w dużej mierze zapobiega jego nawrotowi, ponieważ pozwala na wycięcie całej zmiany, wraz z torebką.

Inną metodą na usunięcie kaszaka jest zabieg laserowy. Jest to metoda nieinwazyjna, bezkrwawa, bezbolesna oraz niepozostawiająca blizn. Polega na precyzyjnym nakierowaniu promienia lasera na zmianę skórną, w wyniku czego następuje stopniowe odparowanie zmienionej tkanki.

W zapobieganiu powstawania kaszaków bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry oraz używanie peelingów złuszczających warstwy naskórka. Systematyczna pielęgnacja zapobiega zapychaniu się gruczołu łojowego oraz usuwa martwe komórki naskórka.

Wyciskanie kaszaków

Wyciskanie czy przekłuwanie kaszaków może prowadzić do nadkażenia zmiany i powikłań w postaci stanu zapalnego wnętrza torbieli, gdyż usuwanie kaszaka wiąże się to z przerwaniem ciągłości skóry. W większości przypadków zmiany te znikają samoistnie lub dochodzi do samoistnego pęknięcia kaszaka.

Dermatolodzy nie zalecają usuwania kaszaka w warunkach domowych, szczególnie kaszaków zmienionych pod wpływem stanu zapalnego. Jedynym miejscem zalecanym do usunięcia kaszaków są gabinety lekarskie oferujące specjalistyczne zabiegi i metody usuwania tego typu zmian skórnych.

Podobne artykuły

odnowa biologiczna z laserem icoone

Odnowa biologiczna z laserem Icoone

Opublikowany

Marzenie o wymodelowanej i smukłej sylwetce to wyzwanie, które wymaga nie tylko determinacji, ale także nowoczesnych rozwiązań medycyny estetycznej. Codzienne spojrzenie w lustro może przypominać nam o nadmiarze tkanki tłuszczowej, nadmierny stres i obrzęki przyczyniają się do złego samopoczucia. Na…

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…