Kiedy stosować peelingi chemiczne?

Opublikowany
kiedy stosować peelingi chemiczne?

Jednym z bardzo popularnych zabiegów wykonywanych w celu poprawy kondycji skóry i przywrócenia jej dobrego stanu, jędrności, wyrównanego  kolorytu i blasku jest peeling chemiczny. To bardzo popularna i polecana procedura, która ma szerokie grono zwolenników i osób korzystających z tej formy pielęgnacji regularnie. Pozwala nie tylko zatrzymać i zniwelować pierwsze oznaki starzenia się skóry, ale też pomóc w powszechnie występujących problemach, takich jak trądzik, przebarwienia, rozstępy, blizny czy inne nieestetyczne defekty. Czym jest peeling chemiczny i kiedy powinno się zastosować tego typu pielęgnację?

Czym jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to głęboko złuszczający i oczyszczający skórę zabieg pielęgnacyjny z zakresu medycyny estetycznej. Może być wykonywany stosunkowo często i wyróżnia go bezbolesność. To doskonała alternatywa dla różnego rodzaju zabiegów o charakterze inwazyjnym. Peeling chemiczny przeprowadza się stosunkowo szybko, a efekty dostrzec można niemal od razu po wykonaniu.

Peelingi chemiczne przeprowadzane są z zastosowaniem różnego rodzaju kwasów dobieranych indywidualnie do potrzeb danej osoby. To kwas salicylowy, pirogronowy+ trójchlorooctowy, migdałowy, azelainowy i inne substancje, dzięki którym cera staje się świeża, odmłodzona, wygładzona, miękka i po prostu zdrowsza. Peeling chemiczny może być przeprowadzony na różnych obszarach, w tym twarzy, szyi, dekolcie, plecach czy dłoniach.

Peeling chemiczny – kto powinien się na niego zdecydować?

Peeling chemiczny to bardzo ceniony, polecany i skuteczny zabieg w wielu różnych problemach z cerą. Wskazany jest szczególnie osobom, u których występują:

  •  przebarwienia pozapalne i posłoneczne, 
  •  objawy fotostarzenia skóry, 
  •  zmarszczki o różnym poziomie zaawansowania,
  •  nieestetyczne blizny.

Przeprowadzenie peelingu chemicznego przez wykwalifikowany personel polecane jest w przypadku wyraźnej utraty jędrności i nierównego kolorytu skóry, występowania melasmy i rogowacenia słonecznego, a także u wszystkich osób, które borykają się z rozszerzonymi porami oraz trądzikiem różnego pochodzenia. To doskonały zabieg, który przyniesie widoczne efekty u osób z zaawansowanymi problemami, jak i obecnymi w niewielkim stadium. Peeling chemiczny to doskonała alternatywa dla wszystkich osób, które z różnych powodów nie chcą poddawać się zabiegom inwazyjnym. Dzięki zastosowaniu peelingu chemicznego można uzyskać podobny efekt w sposób bezbolesny i nienaruszający struktury skóry.

Kiedy należy stosować peelingi chemiczne?

Przeprowadzanie peelingów chemicznych w związku ze specyfiką tego typu zabiegów może zwiększyć ryzyko powstawania przebarwień posłonecznych. Idealnym terminem dla przeprowadzania takich procedur jest więc okres jesienno-zimowy, w którym słońce już tak intensywnie nie operuje, a nawet w słoneczne dni promieniowanie nie jest aż tak intensywne.

Co prawda wykonanie peelingu chemicznego nie wymaga żadnej rekonwalescencji i pozwala natychmiast po przeprowadzeniu zabiegu powrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Jednak warto wziąć pod uwagę, że złuszczanie naskórka wskutek wykonanych zabiegów zazwyczaj jest najbardziej intensywne po ok. dwóch-trzech dniach od wykonania peelingu. Dobrze jest więc umówić się na zabieg w okolicach wtorku lub środy. Wówczas złuszczanie przypadnie na weekend, gdy zazwyczaj nie chodzimy do pracy. Warto więc podczas decyzji o wykonaniu zabiegu wziąć pod uwagę termin dopasowany do indywidualnego rozkładu tygodnia.

Ile razy należy wykonać peeling chemiczny?

Peeling chemiczny najlepsze i najtrwalsze efekty daje po przeprowadzeniu serii spotkań. Ilość zabiegów powinna być zawsze dopasowana do stanu skóry i oczekiwanych efektów danej osoby. Aby znacznej poprawie uległa jędrność cery i skutki peelingów były wyraźnie widoczne, zazwyczaj jest to od 2 do 4 zabiegów. Warto uwzględnić również późniejsze wykonanie zabiegu  przypominającego. Aby jednak precyzyjnie dobrać liczbę serii  i możliwość uzyskania określonych efektów, dobrze jest skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą dermatologiem.

Kiedy należy zrezygnować z peelingu chemicznego?

Peeling chemiczny nie powinien być wykonywany przed ekspozycją słoneczną. Jednak nie jest to jedyne przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Peelingów nie należy wykonywać w przypadku występowania infekcji skórnych, zwłaszcza aktywnej opryszczki . Innym przeciwwskazaniem do wykonania peelingu chemicznego jest też alergia na wykorzystywane podczas zabiegu preparaty, okres ciąży i karmienia piersią, nowotwory skóry, zaburzenia psychiczne, leczenie retinoidami, które miało miejsce w ciągu kilku ostatnich miesięcy oraz w trakcie stosowania ziół i leków fotouczulających. Wiele z tych przeciwwskazań ma charakter tymczasowy, dlatego w każdym przypadku warto o opinię i możliwość wykonania peelingu chemicznego zapytać specjalistę dermatologa.

Podobne artykuły

odnowa biologiczna z laserem icoone

Odnowa biologiczna z laserem Icoone

Opublikowany

Marzenie o wymodelowanej i smukłej sylwetce to wyzwanie, które wymaga nie tylko determinacji, ale także nowoczesnych rozwiązań medycyny estetycznej. Codzienne spojrzenie w lustro może przypominać nam o nadmiarze tkanki tłuszczowej, nadmierny stres i obrzęki przyczyniają się do złego samopoczucia. Na…

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…