Kiedy stosować peelingi chemiczne?

Opublikowany
kiedy stosować peelingi chemiczne?

Jednym z bardzo popularnych zabiegów wykonywanych w celu poprawy kondycji skóry i przywrócenia jej dobrego stanu, jędrności, wyrównanego  kolorytu i blasku jest peeling chemiczny. To bardzo popularna i polecana procedura, która ma szerokie grono zwolenników i osób korzystających z tej formy pielęgnacji regularnie. Pozwala nie tylko zatrzymać i zniwelować pierwsze oznaki starzenia się skóry, ale też pomóc w powszechnie występujących problemach, takich jak trądzik, przebarwienia, rozstępy, blizny czy inne nieestetyczne defekty. Czym jest peeling chemiczny i kiedy powinno się zastosować tego typu pielęgnację?

Czym jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to głęboko złuszczający i oczyszczający skórę zabieg pielęgnacyjny z zakresu medycyny estetycznej. Może być wykonywany stosunkowo często i wyróżnia go bezbolesność. To doskonała alternatywa dla różnego rodzaju zabiegów o charakterze inwazyjnym. Peeling chemiczny przeprowadza się stosunkowo szybko, a efekty dostrzec można niemal od razu po wykonaniu.

Peelingi chemiczne przeprowadzane są z zastosowaniem różnego rodzaju kwasów dobieranych indywidualnie do potrzeb danej osoby. To kwas salicylowy, pirogronowy+ trójchlorooctowy, migdałowy, azelainowy i inne substancje, dzięki którym cera staje się świeża, odmłodzona, wygładzona, miękka i po prostu zdrowsza. Peeling chemiczny może być przeprowadzony na różnych obszarach, w tym twarzy, szyi, dekolcie, plecach czy dłoniach.

Peeling chemiczny – kto powinien się na niego zdecydować?

Peeling chemiczny to bardzo ceniony, polecany i skuteczny zabieg w wielu różnych problemach z cerą. Wskazany jest szczególnie osobom, u których występują:

  •  przebarwienia pozapalne i posłoneczne, 
  •  objawy fotostarzenia skóry, 
  •  zmarszczki o różnym poziomie zaawansowania,
  •  nieestetyczne blizny.

Przeprowadzenie peelingu chemicznego przez wykwalifikowany personel polecane jest w przypadku wyraźnej utraty jędrności i nierównego kolorytu skóry, występowania melasmy i rogowacenia słonecznego, a także u wszystkich osób, które borykają się z rozszerzonymi porami oraz trądzikiem różnego pochodzenia. To doskonały zabieg, który przyniesie widoczne efekty u osób z zaawansowanymi problemami, jak i obecnymi w niewielkim stadium. Peeling chemiczny to doskonała alternatywa dla wszystkich osób, które z różnych powodów nie chcą poddawać się zabiegom inwazyjnym. Dzięki zastosowaniu peelingu chemicznego można uzyskać podobny efekt w sposób bezbolesny i nienaruszający struktury skóry.

Kiedy należy stosować peelingi chemiczne?

Przeprowadzanie peelingów chemicznych w związku ze specyfiką tego typu zabiegów może zwiększyć ryzyko powstawania przebarwień posłonecznych. Idealnym terminem dla przeprowadzania takich procedur jest więc okres jesienno-zimowy, w którym słońce już tak intensywnie nie operuje, a nawet w słoneczne dni promieniowanie nie jest aż tak intensywne.

Co prawda wykonanie peelingu chemicznego nie wymaga żadnej rekonwalescencji i pozwala natychmiast po przeprowadzeniu zabiegu powrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Jednak warto wziąć pod uwagę, że złuszczanie naskórka wskutek wykonanych zabiegów zazwyczaj jest najbardziej intensywne po ok. dwóch-trzech dniach od wykonania peelingu. Dobrze jest więc umówić się na zabieg w okolicach wtorku lub środy. Wówczas złuszczanie przypadnie na weekend, gdy zazwyczaj nie chodzimy do pracy. Warto więc podczas decyzji o wykonaniu zabiegu wziąć pod uwagę termin dopasowany do indywidualnego rozkładu tygodnia.

Ile razy należy wykonać peeling chemiczny?

Peeling chemiczny najlepsze i najtrwalsze efekty daje po przeprowadzeniu serii spotkań. Ilość zabiegów powinna być zawsze dopasowana do stanu skóry i oczekiwanych efektów danej osoby. Aby znacznej poprawie uległa jędrność cery i skutki peelingów były wyraźnie widoczne, zazwyczaj jest to od 2 do 4 zabiegów. Warto uwzględnić również późniejsze wykonanie zabiegu  przypominającego. Aby jednak precyzyjnie dobrać liczbę serii  i możliwość uzyskania określonych efektów, dobrze jest skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą dermatologiem.

Kiedy należy zrezygnować z peelingu chemicznego?

Peeling chemiczny nie powinien być wykonywany przed ekspozycją słoneczną. Jednak nie jest to jedyne przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Peelingów nie należy wykonywać w przypadku występowania infekcji skórnych, zwłaszcza aktywnej opryszczki . Innym przeciwwskazaniem do wykonania peelingu chemicznego jest też alergia na wykorzystywane podczas zabiegu preparaty, okres ciąży i karmienia piersią, nowotwory skóry, zaburzenia psychiczne, leczenie retinoidami, które miało miejsce w ciągu kilku ostatnich miesięcy oraz w trakcie stosowania ziół i leków fotouczulających. Wiele z tych przeciwwskazań ma charakter tymczasowy, dlatego w każdym przypadku warto o opinię i możliwość wykonania peelingu chemicznego zapytać specjalistę dermatologa.

Podobne artykuły

olejki eteryczne

Czar olejków eterycznych – zapachowa moc i korzyści dla zdrowia

Opublikowany

Olejki eteryczne kryją w sobie zapachowe skarby natury. Esencje produkowane z roślin, kwiatów, liści, korzeni i owoców posiadają nie tylko magiczny aromat, ale także wiele korzyści dla zdrowia, urody i samopoczucia. W ostatnich latach olejki eteryczne zdobyły ogromną popularność, stając…

Grzybica skóry gładkiej – przyczyny, objawy i leczenie

Opublikowany

Grzybica skóry gładkiej to coraz powszechniejszy problem dermatologiczny, który dotyka osób na całym świecie. Jest to powierzchowny stan zapalny skóry gładkiej, powstały w wyniku inwazji naskórka przez różnego rodzaju grzyby. Chociaż sama grzybica skóry nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia,…