Łuszczyca paznokci – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Opublikowany

Łuszczyca paznokci to przewlekła choroba skóry dotycząca płytki paznokcia. W łuszczycy paznokci zmiany obejmować mogą macierz lub łożysko paznokcia. W obrębie płytek paznokciowych pojawią się różnego rodzaju zmiany w wyglądzie paznokcia, a ich leczenie jest długie i bywa bardzo uciążliwe. Niektóre przypadki łuszczycy paznokci spowodować mogą nawet problemy z utrzymywaniem przedmiotów. Dlatego zauważenie objawów choroby jest kluczowe. Kolejnym niezbędnym krokiem jest rozpoczęcie leczenia łuszczycy paznokci.

Jak wygląda łuszczyca paznokci i jakie są jej przyczyny?

Występowanie zmian paznokciowych charakterystycznych dla choroby paznokci, jaką jest łuszczyca, często związane jest z obecnością innych jednostek chorobowych. Współistnienie łuszczycy paznokci powodują m.in. inne rodzaje łuszczycy, np. łuszczycowe zapalenie stawów.

Przyczyną łuszczycy bywają również mechanizmy odpornościowe i autoimmunologiczne, czynniki genetyczne, a także środowiskowe, takie jak urazy, alkohol, ciąża, infekcje, stres czy przyjmowane leki. Skutki ich oddziaływania często widoczne są w obrębie paznokci. Pojawienie się ogniska łuszczycy paznokci mogą spowodować również tatuaże i palenie papierosów.

Jak dotąd geneza powstawania zmian płytek paznokciowych nie została określona ze stuprocentową pewnością. W ramach rozpoznania łuszczycy paznokci konieczna jest jednak konsultacja ze specjalistą, który dokładnie obejrzy płytkę chorego paznokcia, przeprowadzi szczegółowy wywiad i wdroży odpowiednie leczenie łuszczycy.

Przewlekła i zapalna choroba skóry, jaką jest łuszczyca paznokci, występuje u 1-3 % społeczeństwa i u co drugiej osoby, której dotyczy łuszczyca skóry. W Polsce na łuszczycę paznokci cierpieć może zgodnie z szacunkami nawet około 1 mln osób. U ponad 80 % chorych łuszczyca na płytkach paznokci rąk pojawia się też na paznokciach nóg.

Objawy łuszczycy paznokci

W przebiegu łuszczycy w obrębie płytek paznokciowych pojawiające się zmiany mogą różnić się w zależności od danej osoby oraz ulegać zmianom wraz z postępem schorzenia. Zdarza się też, że w niektórych przypadkach płytki paznokciowe i charakterystyczne zmiany łuszczycowe są jedynymi objawami choroby.

Do najczęstszych objawów łuszczycy paznokci należy naparstkowanie płytki paznokciowej, wżery na powierzchni paznokcia, zgrubienia na płytce paznokciowej czy podnoszenie płytki paznokci. Typowym objawem łuszczycy są również nieprawidłowości barwy i kształtu paznokci.

Łuszczycy paznokci towarzyszy też zaczerwienienie w charakterystycznym białym łuku u nasady paznokci, białe plamy na paznokciach, czerwono-żółtawe kropki pod paznokciami. Na płytce paznokciowej dochodzi do pojawiania się wgłębień i bruzd. Typowa jest kruchość płytek paznokci, ich rozdwajanie oraz łamliwość. Nasilone objawy łuszczycy paznokci zwiększają ryzyko wystąpienia łuszczycy stawowej.

Łuszczyca paznokcia objawia się najczęściej przed 30. rokiem życia, choć w wielu przypadkach zdarza się, że diagnostyka łuszczycy paznokci obejmuje też znacznie młodsze osoby. Objawy występowania łuszczycy paznokci u dzieci są rzadsze, gdyż zazwyczaj pojawiają się one około 10 lat od chwili zdiagnozowania i rozpoczęcia leczenia łuszczycy skóry.

Jak leczyć łuszczycę?

Łuszczyca paznokci dotyczy wielu osób, które często nie zdają sobie sprawy z jej występowania. Jednak paznokcie dotknięte łuszczycą wymagają leczenia. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy zaistnienie łuszczycowych zmian paznokciowych poprzedzało występowanie zmian skórnych.

Podstawą leczenia łuszczycy jest cierpliwość i konsekwencja. W skład leków na łuszczycę paznokci wchodzą zazwyczaj pochodne witaminy A i D3. Niekiedy też stosuje się specjalne preparaty na bazie kortykosteroidów, mocznika i kwasu salicylowego (zarówno w postaci maści, jak i zastrzyków). Należy pamiętać, że choroby paznokci leczy się długo. Pozytywne zmiany na płytkach paznokci pojawiają się niekiedy dopiero po kilku miesiącach terapii.

Złagodzić też można objawy, jakie daje łuszczyca paznokci. Leczenie można w tym celu wesprzeć odpowiednią pielęgnacją. Łamliwość paznokci, co jest charakterystycznym objawem łuszczycy, może zostać zahamowana poprzez obcinanie paznokci na krótko. Warto też zrezygnować z lakierów hybrydowych, które mogą wpływać na pogorszenie stanu paznokci lub nasilenie zmian.

Stosowane są również metody leczenia łuszczycy oparte na fototerapii oraz fotochemioterapii (PUVA). Jeśli łuszczyca występuje w stopniu zaawansowanym, paznokcie naświetla się światłem ultrafioletowym wraz z zastosowaniem leku światłouwrażliwiającego.

Zmiany łuszczycowe paznokci ulegają również zmniejszeniu dzięki zażywaniu leków doustnych, takich jak etretynat, retinoidy czy cyklosporyna.

Leczenie łuszczycy paznokci a dieta

W zahamowaniu rozwoju łuszczycy bardzo ważna jest również właściwa dieta. Charakterystyczne plamy na płytce paznokci czy też bruzdy, czyli drugi co do występowania objaw łuszczycy, znacznie łatwiej jest wyleczyć, spożywając produkty z kwasami omega-3 i omega-6.

Bardzo korzystnie na terapię zmian chorobowych i widoczność łuszczycy paznokci wpływa też czosnek, winogrona oraz cytrusy. Produkty te polecane są niezależnie od występujących odmian łuszczycy.

Paznokcie łuszczycowe wymagają konsekwencji i regularności w stosowaniu się do zaleceń lekarza. Tylko wtedy możliwe jest zmniejszenie dolegliwości, co jest niezwykle istotne zwłaszcza u osób z nasiloną łuszczycą paznokci rąk.

Łuszczyca paznokci a grzybica paznokci

Zmiany łuszczycowe na płytce paznokcia pacjent bardzo łatwo może pomylić z przypadłościami, jakimi są objawy grzybicy paznokci. I chociaż wiele objawów się pokrywa, ich przyczyna jest zupełnie inna. Odmienne też będzie leczenie grzybicy paznokci.

Aby odróżnić łuszczycę paznokci od grzybicy, warto udać się do specjalisty, który dokładnie obejrzy zmiany na powierzchni płytki paznokcia, zdiagnozuje schorzenie i wdroży odpowiednie środki zarówno w przypadku grzybicy paznokci, jak i w sytuacji, gdy dany stan charakteryzuje łuszczyca paznokci.

Dla wielu dermatologów łuszczyca paznokci, problem macierzy paznokcia czy łuszczyca skóry głowy i innych rejonów ciała stanowi ogromne wyzwanie.

Podobne artykuły

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…

zanokcica

Zanokcica – objawy, leczenie i profilaktyka

Opublikowany

Zanokcica to stan zapalny wału paznokciowego, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry wokół paznokcia. Jest spowodowana przez urazy naskórka i powiązane z nim zakażenie bakteryjne wywołane głównie przez gronkowiec złocisty, paciorkowce lub bakterie Gram-ujemne. Jak wyglądają objawy i leczenie zanokcicy? Przyjrzyjmy się…