Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to całkowicie bezpieczny i naturalny polisacharyd, który jest istotnym elementem wchodzącym w skład struktury skóry i tkanki podskórnej. Właściwa ilość kwasu hialuronowego w skórze twarzy i organizmie zapewnia jej sprężysty wygląd oraz brak zmarszczek. Substancja naturalnie występująca w skórze w formie kwasu hialuronowego niestety, wraz z wiekiem maleje, a skóra traci zdolność wiązania wody. W efekcie powstają zmarszczki. Pojedyncza cząsteczka kwasu hialuronowego może przyłączyć do siebie nawet 250 cząsteczek wody. Kwas jest z kolei formą nawilżacza w wielu kosmetykach, wiążąc wodę i zabezpieczając skórę przed wysuszeniem. Aby skutecznie rozwiązać problemy związane z niedoborem tego składnika w skórze, medycyna estetyczna stworzyła precyzyjne zabiegi.

Wskazania

Wskazania do zabiegu z kwasem hialuronowym dotyczą takich funkcji, jak:

  • wypełnienie zmarszczek,
  • niedoboru kwasu hialuronowego,
  • niedoskonałości takich, jak bruzdy nosowo wargowe.

Wskazaniem jest też chęć przywrócenia objętości tkanek czy rewitalizacja skóry. Zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem kwasu mogą być też przeprowadzane na wszystkich partiach ciała. Najczęściej jednak są one związane ze skórą twarzy. Za pomocą specjalistycznych kosmetyków można przede wszystkim wypełnić zmarszczki i fałdy w okolicach gładzizny czołowej, między brwiami, wokół oczu, fałdy od kącików ust do linii podbródka.

Innym ważnym wskazaniem jest modelowanie ust oraz ich powiększenie. Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy mogą mieć różny stopień usieciowienia, a także możliwy czas degradacji. W celu wypełnienia niewielkich zmarszczek korzysta się z preparatów bardziej elastycznych o mniejszym usieciowieniu. Mocniej usieciowany preparat stosowany jest z kolei do wypełniania zmarszczek między brwiami lub bruzdami nosowo-wargowymi. W celu modelowania ust lub ich powiększenia korzysta się z kolei ze specjalnie przeznaczonych do tego substancji, które wyróżniają się jednorodną strukturą i dużą płynnością. Są one idealnie, aby dodać ustom odpowiedniego kształtu, jędrności i nawilżenia. Wskazania obejmują też wspomaganie takich zabiegów, jak wolumetria twarzy, korekta nosa, wypełnianie zmarszczek, ust, modelowanie żuchwy.

Efekty zabiegu

Efekty zabiegu kwasem hialuronowym jest przede wszystkim redukcja zmarszczek i nawilżenie skóry. Duże znaczenie ma indywidualne podejście specjalistów, dlatego nasi doświadczeni lekarze dokładnie przeprowadzają konsultację medyczną i sprawiają, że rezultaty zabiegu utrzymują się przez długi czas – nawet do kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że wpływa na nie styl życia, prawidłowa pielęgnacja twarzy i ciała, a także zbilansowana dieta czy odpowiednie nawodnienie skóry.

Efektem jest także wiązanie cząsteczek wody w skórze i organizmie po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. W rezultacie zmiany w skórze można zaobserwować praktycznie natychmiast po zabiegu – po kilku dniach, gdy preparat całkowicie rozejdzie się pod skórą, ustąpi obrzęk i skutki uboczne. Kwas hialuronowy to substancja biodegradowalna. Zaledwie w trakcie 9 – 12 miesięcy preparat jest całkowicie wchłaniany w miejscu pojawienia się wody. Nawet gdy substancja zostanie wchłonięta, skóra staje się zdecydowanie bardziej nawilżona i napięta, niż przed zastosowaniem kwasu, a efekt zabiegu w formie wypełnienia zmarszczek nadal się utrzyma.

Zastosowania kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej dają więc spektakularne efekty w walce z oznakami starzenia skóry. Kwas hialuronowy jest także naturalnym składnikiem w naszej skórze, dlatego jego podanie gwarantuje bezpieczeństwo Pacjenta, przenikając równocześnie w głąb skóry. Pacjent może też liczyć na młodszy wygląd obszaru skóry, który został poddany iniekcji, naturalnie wyglądającymi efektami. Ten wypełniacz pozwala na uzupełnienie policzków czy redukcji problemu, jakimi są opadające kąciki ust. Redukcji ulegają też bruzdy nosowo wargowe, kontur twarzy, zmarszczki, dolina łez, wiotka skóra czy obszar szyi. Niestety wraz z upływem czasu efekty mogą słabnąć, ponieważ kwas jest metabolizowany w naszym organizmie. Dlatego zabieg warto powtarzać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kwas hialuronowy

Jak wygląda zabieg?

Przy zastosowaniu zabiegu kwasu hialuronowego z zakresu medycyny estetycznej nie ma potrzeby, aby wykonywać żadnych wstępnych testów i pozwala natychmiast wykonać zabieg. Kwas wykorzystywany jest do zmarszczek statycznych oraz starzejącej się, wiotkiej skóry. Zabiegu nie powinno się jednak wykonywać zbyt pochopnie, a decyzja powinna być dobrze przemyślana. W trakcie pierwszej wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z Pacjentem, aby poznać jego sytuację zdrowotną. Podczas rozmowy określa się także zakres zabiegu i oczekiwane efekty. Etap planowania odgrywa dużą rolę dla całego zabiegu. Podczas konsultacji lekarz dokładnie wytłumaczy, na czym będzie polegać zabieg i na jakim obszarze twarzy warto się skupić, żeby osiągnąć najlepsze rezultaty. Dobierana jest też ilość wstrzykiwanej substancji. 1 ml substancji wystarczy, żeby delikatnie poprawić niedoskonałości i choć mogłoby się wydawać, że ilość kwasu hialuronowego aplikowana w organizm powinna być większa, to tyle w zupełności wystarczy Mimo, że 1 ml to około 1/5 łyżeczki, to lekarz może nim zdziałać naprawdę wiele.

W dzień wstrzykiwania kwasu Pacjent zgłasza się do gabinetu o wyznaczonej porze. Następnie po ułożeniu się na fotelu lekarz aplikuje znieczulenie miejscowe i około 20 minut przed zabiegiem nakłada specjalny krem o działaniu znieczulającym. Sam zabieg z użyciem kwasu hialuronowego rozpoczyna się od aplikacji żelowej substancji w skórę za pomocą niewielkiej kaniuli. Igła nie powoduje jednak siniaków, ponieważ sprawnie omija nerwy oraz naczynia krwionośne. Zabieg jest więc praktycznie bezbolesny. Duże znaczenie odgrywa jednak technika nakłuć i doświadczenie lekarza. Sam zabieg trwa około 30 minut – w zależności, jaki obszar ciała poddawany jest iniekcji.

Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego Pacjent może odczuwać niewielkie rozpychanie się substancji pod skórą. To właśnie działanie kwasu hialuronowego. Cały zabieg kończy się wymodelowaniem całej twarzy lub jej części. Odbywa się to przez ugniatanie skóry, do której zaaplikowano kwas. Procedura trwa około 30 – 90 minut i nie wymaga męczącej rekonwalescencji. Po zabiegu może jednak pojawić się tylko niewielkie zaczerwienienie, które jednak samoistnie znika po kilku dniach. Pełen efekt jest jednak widoczny dopiero po 14 dniach, gdy skutki uboczne ustąpią.

Zalecenia przed zabiegiem

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego zawsze poprzedzony jest wnikliwą konsultacją medyczną. Specjaliści w jej trakcie dokładnie dobierają indywidualne terapie, które sprostają oczekiwania Pacjentów. Ci z kolei w ramach przygotowania do zabiegu, muszą zadbać o skórę systematycznie. Należy także odstawić przyjmowanie aspiryny i jej pochodnych w dniu zabiegu. Trzeba również powstrzymać się od palenia tytoniu, a w dniu terapii zgłosić się około pół godziny wcześniej. Dodatkowo przy skłonności do opryszczki na około 2 dni przed zabiegiem należy odstawić przyjmowanie leków p/wirusowych typu Heviran. W dniu iniekcji należy też unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzysta się z sauny, solarium czy łaźni parowej).

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu można spokojnie wrócić do codziennej aktywności, a rekonwalescencja nie jest wymagana. Ze względu jednak na wkłucia i właściwości kwasu hialuronowego, zaleca się unikania dotykania, uciskania i masowania miejsc iniekcji oraz zaprzestania sauny i innych zabiegów, które mają działanie rozgrzewające przez kilka dni po zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości, a przez 2 dni po podaniu kwasu, unikać nadmiernej mimiki. Przynajmniej przez 4 tygodnie po zabiegu nie powinno też wykonywać się takich zabiegów, jak laseroterapia w okolicy iniekcji wypełniacza. Może to spowodować degradację podanego preparatu. Po modelowaniu ust kwasem hialuronowym na bazie kwasu hialuronowego nie należy też pić bardzo gorących napojów.

Przeciwwskazania

Pomimo iż kwas hialuronowy jest dobrze przyswajalny, to czasami mogą występować skutki uboczne u Pacjentów, u których został podany. Zwykle jednak w wyniku wywiadu medycznego lekarz może wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się m.in.

  • ciążę i karmienie piersią,
  • stany zapalne skóry,
  • nawracające infekcje skóry,
  • choroby autoimmunologiczne i nowotworowe,
  • leczenie onkologiczne,
  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • choroby wątroby,
  • alergie na składniki preparatu,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • epilepsję.

W przypadku, gdy Pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze składem preparatu lub własnym stanem zdrowia, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wymaga od lekarza wykluczenia wszystkich przeciwwskazań.

FAQ

Czy to boli?

Zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym, który oferuje medycyna estetyczna, może być trochę niekomfortowy, ponieważ bez względu na rodzaj zastosowania preparatu, Pacjent po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego czuje rozpieranie tkanek. Istnieje jednak możliwość podania znieczulenia miejscowego specjalną maścią, aby zminimalizować dyskomfort. Po podaniu znieczulenia Pacjenci nie odczuwają praktycznie żadnych dolegliwości bólowych.

Po jakim czasie widać efekty?

Efekt spłycenia zmarszczek w obszarze iniekcji kwasu hialuronowego jest widoczny praktycznie od razu. Poza tym podany preparat zwiększa swoją objętość przez zdolność wiązania wody. Dlatego pełny efekt zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego, jest możliwy do zaobserwowania w czasie 14 dni. Kwas utrzymuje się w skórze od 9 do 36 miesięcy, pod oczami od 12 do 36 miesięcy, na twarzy od 12 do 18 miesięcy, a w obszarze ust od 9 do 18 miesięcy.

Czy zabieg trzeba powtarzać?

Zabieg powiększania ust, policzków czy wypełniania zmarszczek to zwykle jedna lub dwie serie. Jeśli natomiast przeprowadza się mezoterapię z zastosowaniem substancji, jaką jest kwas hialuronowy, wtedy zabieg trzeba powtarzać kilka razy w roku. Pozwala to utrzymać efekt nawilżonej, jędrniejszej skóry.

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu?

Kwas hialuronowy w zabiegach medycyny estetycznej jest stosunkowo bezpieczną substancją, której podanie nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia w naszym organizmie. Zmarszczki ulegają zredukowaniu, a skóra zyskuje znacznie nawilżenie po zastosowaniu kwasu hialuronowego. Mimo tak dużego bezpieczeństwa tej procedury medycyna estetyczna z zastosowaniem kwasu hialuronowego wiąże się ze skutkami ubocznymi. Wśród najczęściej występujących można wyróżnić obrzęk, zaczerwienienie czy siniak w miejscu iniekcji. Objawy te mijają jednak samoczynnie po upływie kilku dni.

Medycyna estetyczna z zastosowaniem tego wypełniacza nie powinna jednak powodować żadnych powikłań – jeśli zabieg wykonany jest w renomowanej klinice. Gdy lekarz pominie kwalifikację lub niewłaściwie zaaplikuje kwas, wtedy może dojść do reakcji alergicznych, uzyskania nietrwałego efektu, który nie będzie wyglądać naturalnie. Wypełnianie kwasem w niedoświadczonej klinice może też powodować martwicę tkanek. Dlatego tak poważny zabieg, jaki oferuje medycyna estetyczna, powinien być wykonywany tylko przez doświadczonych lekarzy, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami.

KWAS HIALURONOWY

zmarszczki – 1 ampułka1000-1200 zł
Wypełnianie objętości konturu ust1000-1200 zł
Radiesse – 1 zabieg1500 – 1700 zł