Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa blokuje egzocytozę acetylocholiny przez błonę presynaptyczną komórki nerwowej w konsekwencji hamuje przekazywanie impulsu do komórki mięśniowej. Dochodzi wówczas do chemicznego odnerwienia mięśni. Prowadzi to do rozluźnienia mięśnia oraz znajdującej się nad nim skóry.

Przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo-mięśniowych i powrót napięcia mięśniowego następuje po około 4-6 miesiącach dzięki procesom reparacyjnym i zastąpieniu przez nowe poprzednich nieaktywnych zakończeń cholinergicznych.

Zabieg w celach estetycznych wymaga iniekcji domięśniowych i podskórnych. Technika iniekcji polega na jednorazowym lub wielokrotnym wkłuciu się w mięsień odpowiedzialny za powstawanie określonych zmarszczek lub podskórnie w określony rejon i podaniu określonej ilości preparatu w jedno miejsce. Terapia jest nieznacznie dokuczliwa w fazie iniekcji.

Precyzyjna znajomość anatomiczna i funkcjonalna mimicznych mięśni twarzy jest bardzo ważnym elementem, który trzeba perfekcyjnie znać, aby używać toksyny botulinowej do celów estetycznych. Właśnie na podstawie dokładnej znajomości tych mięśni możliwe jest określenie miejsc wstrzyknięć, dawek substancji oraz najbardziej odpowiednich jej rozcieńczeń.

Toksyna botulinowa jest stosowana w usuwaniu zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych, a zwłaszcza:

  • poprzecznych czoła
  • wokół oczu
  • okolicach gładzizny czoła
  • wokół ust
  • na brodzie
  • na szyi
  • oraz w leczeniu nadpotliwości

Przebieg zabiegu

Toksynę botulinową wstrzykuje się przy użyciu strzykawki z bardzo cienką igłę. Preparat precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg, w zależności od liczby leczonych miejsc, trwa ok. 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny, prawie nieodczuwalny. Ostrzykiwane miejsce można znieczulić kremem 30 minut przed zabiegiem.

Przeciwwskazania:

  • bezwzględne: uczulenie na lek
  • względne: zaburzenia krzepnięcia, stosowanie antykoagulantów, np. aspiryny

BOTOX

Zmarszczki między brwiowe (lwie)700 zł
Zmarszczki poprzeczne czoła350 zł
Zmarszczki wokół oczu (kurze łapki)600 zł
Nadpotliwość pach1500-1700 zł
Nadpotliwość dłoni1500-1700 zł
Stopy2000 zł