Leczenie przebarwień, piegów, plam pigmentowych

Objawy kliniczne.

Wyróżnia się wiele rożnych rodzajów wtórnej hiperpigmentacji, których kliniczny podział najlepiej przeprowadzić na podstawie mechanizmu wyzwalającego.

Przebarwienia mechaniczne.

Nawracające urazy mechaniczne mogą prowadzić do ciemnienia skóry, co jest uwarunkowane przez wiele mechanizmów. Czynnikami wyzwalającymi są zarówno nadprodukcja melaniny przez podrażnione melanocyty, jak też nietrzymanie barwnika wskutek urazu. Przykładem mogą być przebarwienia występujące w linii pasa, pod ramiączkami biustonosza lub pod paskami plecaka. Dodatkowo hiperpigmentacja może pojawić się w rejonie pachwin, pach oraz karku, szczególnie u osób otyłych, prawdopodobnie na skutek ciągłego ocierania się skóry o skórę a także tarcia powodowanego ubraniem.

Przebarwienia termiczne.

Rumień z następującą po nim hiperpigmentacją może być również spowodowany przez działanie promieniowania podczerwonego oraz ekspozycję na ciepło.

Przebarwienia słoneczne.

Opalenizna jest wynikiem wytwarzania i przekazywania melaniny stymulowanej przez światło słoneczne. Proces ten jest dobrze poznany i odwracalny. Zwiększone wytwarzanie melaniny może być również stymulowane przez działanie promieniowania jonizującego. Przewlekła hiperpigmentacja słoneczna najczęściej umiejscawia się na bocznych częściach szyi. Typowy obraz polega na białych plamkach wokół mieszków włosowych, na skórze pomiędzy nimi występuje hiperpigmentacja oraz rozszerzenie naczyń włosowatych.

Przebarwienia chemiczne.

Działanie toksycznych środków chemicznych niszczących naskórek może również pozostawiać resztkowe obszary przebarwień.

Przebarwienia pozapalne.

To bardzo szerokie pojęcie sugerujące, że każdy proces powodujący stan zapalny na granicy skórno-naskórkowej może prowadzić do hiperpigmentacji.

Wskazania:

  • przebarwienia o różnej etiopatogenezie
  • piegi
  • plamy pigmentowe

Przebieg zabiegu.

Zabieg laserowy polega na naświetlaniu skóry metodą IPL co powoduje ich rozjaśnienie aż do całkowitego ustąpienia. Zalecana ilość zabiegów od 1 do 3 w zależności od pochodzenia zmian. Konieczna jest bezwzględna ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym przed i po zabiegu. Zalecane jest również stosowanie filtrów ochronnych w okresie od marca do października. Niektóre przebarwienia wymagają terapii skojarzonej. Patrz mikrodermabrazja tlenowa, peelingi, laser Piksel.

przebarwienia_01przebarwienia_02
przebarwienia_03

LASEROWE USUWANIE PRZEBARWIEŃ

Twarzod 600 zł
Czołood 250 zł
Policzkiod 350 zł
Nosod 200 zł
Warga górnaod 200 zł
Brodaod 200 zł
Dekoltod 250 zł
Szyjaod 250 zł
Dłonieod 200 zł
Pojedyncze przebarwienieod 150 zł