Leczenie zmian naczyniowych

Leczenie powierzchownych zmian naczyniowych i pigmentowych w tym:

teleangiektazji, naczyniaków, poikiloderm, objawów trądziku różowatego, przebarwień.

Teleangiektazje

Teleangiektazje – to trwałe rozszerzenia uprzednio istniejących drobnych naczyń (arterioli, kapilar, żyłek), o krwistoczerwonym zabarwieniu prześwitujące przez skórę.
Teleangiektazje mogą być tak liczne, że dają obraz rumienia. Oglądając z bliska taka zmianę, składającą się ze zbitych, drobnych naczyń krwionośnych udaje się rozróżnić pojedyncze naczynia.
Wszystkie teleangiektazje mogą być leczone przy zastosowaniu lasera.

Naczyniak gwiaździsty

Naczyniak gwiaździsty – synonim „pajączek”.
Naczyniaki gwiaździste nie występują przy urodzeniu . Zalicza się je do teleangiektazji, choć zwykle ich część centralna powstaje w obrębie większych naczyń.
 „Pajączki” naczyniowe występują najczęściej na twarzy u dziewcząt i młodych kobiet. W części centralnej stwierdza się małe, wielkości łebka od szpilki naczynie, które może pulsować. Odchodzące od niego promieniście liczne, drobne kapilaty tworzą obraz „pajączka”. Czasami, w okresie ciąży dochodzi do powstania licznych naczyniaków gwiaździstych. Częstsze ich występowanie zaobserwowano także u pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby, u których mogą one osiągać całkiem duże rozmiary, a naczynie centralne może przypominać naczyniak krwionośny. Laserem diodowym lub neodymowo-yagowym trwale zamykamy centralne naczynko doprowadzające. Impuls lasera odczuwany jest jako krótkie zapieczenie. Po zabiegu można normalnie się myć, używać kosmetyków, robić makijaż.

Trądzik różowaty

Choroba obejmująca pierwotnie środkową część twarzy, w której grudki i krostki rozwijają się na przekrwionym, rumieniowym podłożu z teleangiektazjami. Chorobie mogą towarzyszyć przerost i zwłóknienie gruczołów łojowych, czasem kończące się przerostem ograniczonym tj. rhinophyma. Trądzik różowaty jest chorobą częstą. Zwykle rozpoczyna się około 30 roku życia, a szczytowe nasilenie osiąga między 40 a 60 rokiem życia. Wprawdzie kobiety chorują znacznie częściej, lecz skrajnie nasilone przypadki rhinophyma widuje się głównie u mężczyzn.
 Przyczyna trądziku różowatego jest niejasna. Ponieważ zarówno trądzik pospolity, jak i trądzik różowaty są bardzo częstymi schorzeniami, u wielu pacjentów występują równocześnie, przy czym trądzik pospolity jest stopniowo wypierany przez trądzik różowaty. Przez lata sugerowano różne czynniki etiologiczne, łącznie z predyspozycją genetyczną, współistniejącą chorobą narządów wewnętrznych, zwłaszcza przewodu pokarmowego, nadciśnieniem i infestacją roztoczem Demodex. Zaostrzenia następują z powodu nadciśnienia.

Zapalenie mieszków włosowych wywołane przez Demodex obecnie uważa się za odrębne schorzenie. W ostatnich latach więcej uwagi zwraca się na możliwy związek z chorobami przewodu pokarmowego, zwykle wywołanymi przez Helicobacter pylori; to może wyjaśnić skuteczność leczenia miejscowymi lub ogólnymi antybiotykami. U chorych występuje wzmożona reakcja naczyń na ciepło. Dodatkowym czynnikiem jest światło słoneczne. Prawie zawsze trądzik różowaty rozwija się na tle skóry uszkodzonej przez promieniowanie, co potwierdzają badania histologiczne. Wczesne objawy trądziku różowatego można zauważyć u młodych osób dorosłych, lecz często są one lekceważone. Może stale występować ciemny rumień, zwłaszcza na nosie, jak również nawracający a potem stały rumień na twarzy (rumieńce i wypieki). Najbardziej typowe jest umiejscowienie zmian na nosie, policzkach, czole i podbródku; rzadziej za uszami, na dekolcie, górnym odcinku tułowia, powierzchniach bocznych szyi i na owłosionej skórze głowy. Leczenie obszarów dotkniętych trądzikiem obejmuje serię zabiegów polegających na naświetlaniu. Zabieg powtarza się co 3-4 tygodnie do osiągnięcia poprawy. Zazwyczaj jest to około 4-5 naświetleń.
Skóra w czasie zabiegu nie może być opalona (opalenizna słoneczna, solarium, samoopalacze).

Znamiona naczyniowe (naczyniak płaski)

Znamiona naczyniowe stanowią jedne z najczęściej spotykanych wrodzonych malformacji i występują u około 40% dzieci.
 Zmiany w stadium pełnego rozwoju przyjmują barwę żywoczerwoną, natomiast przy urodzeniu mogą objawiać się jako bladoróżowe plamy lub tarczki, o rozmiarach od kilku milimetrów do obejmujących duży segment skóry. Leczenie jest wieloetapowe (przynajmniej 5-10 zabiegów) 1 raz w miesiącu. Aktualnie najlepiej do tego nadaje się laser IPL oraz pulsacyjny barwinkowy.

Naczyniak starczy (cherry angioma)

Te niezwykle często występujące zmiany nie doczekały się odpowiedniej nazwy. Choć pojawiają się w wieku dorosłym, nie są wcale związane ze starzeniem się. Niewiele wspólnego maja także z wiśniami, ponieważ są znacznie mniejsze i nie wszystkie wiśnie maja tak intensywny odcień czerwieni jak sugeruje to skojarzenie. Niemal u każdego dorosłego człowieka spotyka się kilka naczyniaków starczych, a u wielu są ich setki. W niektórych przypadkach skłonność do występowania takich zmian jest rodzinna. W innych może dojść do nagłego wysiewu naczyniaków starczych w związku z ciążą lub nowotworem produkującym prolaktynę. Mikroskopowo są zbudowane z rozrastających się kapilar. Rozpoznanie nie budzi zwykle wątpliwości, występują licznie, najlepszą metodą ich usuwania jest destrukcja laserem. Czasami zaniepokojonych pacjentów uspokaja zapewnienie, że zmiany mają charakter łagodny, a ich kolor to barwa rubinów- kamieni szlachetnych przynoszących szczęście.

„Pajączki” na nogach

Naczynka na nogach mogą przyjmować postać teleangiektazji, tzw. pajączków, żylaków, zasinionych zlewisk żylnych. Nieestetyczne poszerzone żyłki na nogach stanowią problem nie tylko estetyczny ale i leczniczy – nie ma bowiem skutecznych leków usuwających niewydolność żylną. Drobne czerwone żyłki na nogach często pojawiają się już w młodym wieku u osób zupełnie zdrowych. Stojąca i siedząca praca, wysokie obcasy, ciąża, palenie tytoniu dodatkowo sprzyjają rozszerzaniu się naczynek. Dotychczasowe metody, mające na celu ich usunięcie, były nieskuteczne. Obliteracja, czyli wstrzykiwanie do rozszerzonych naczyń środka chemicznego mające na celu powstanie skrzepu, w dobie laserów praktycznie nie jest już stosowane.

W Śląskim Centrum Dermatologii do zamykania naczyń stosujemy Technologię Elos (LVA lub LV). Emitowane światło jest silnie absorbowane przez hemoglobinę i znacznie słabiej przez słabą skórę. Ponieważ prąd wybiera drogę o niższym oporze elektrycznym (wyższej temperaturze), selektywnie dogrzewa wstępnie podgrzane światłem zmiany chorobowe. Taka kombinacja energii umożliwia obniżenie całkowitej energii dostarczonej do skóry, dzięki czemu nie zmniejszając skuteczności charakteryzuje się większym bezpieczeństwem. Zabiegi nie wymagają od pacjenta rezygnacji z normalnego trybu życia. Zalecamy wykonanie od 1 do 5 zabiegów w odstępach 6 tygodni.

Laser Nd:YAG generujący światło o długości 1064 nm, w sposób niezwykle skuteczny, likwiduje poszerzone naczyńka. Wskazaniami do zastosowania lasera Nd:YAG są wszystkie rodzaje zmian naczyniowych, tzn. zarówno płytko zlokalizowane naczyńka czerwone jak i głębiej położone naczyńka niebieskie. Ponadto można likwidować tego typu laserem naczyniaki rubinowe, a nawet jeziorka żylne. W przypadku bardzo nasilonych zmian naczyniowych jeden zabieg jest czasami niewystarczający i wymagane jest wykonanie następnego w odstępie nie krótszym niż 6 tygodni.

Wskazania:

  • usuwanie różnego rodzaju zmian naczyniowych w obrębie kończyn

Przeciwwskazania:

  • ciąża
  • zewnętrzny defibrylator
  • implanty metalowe ( w miejscu leczenia )
  • przebyty rak skóry
  • przyjmowanie leków , przy których przeciwwskazana jest ekspozycja na promieniowanie o długości fali 780-980 nm
  • opalenizna, oparzenia słoneczne, opalenizna sztuczna (solarium)
  • keloid w wywiadzie
  • pacjenci z implantowanym rozrusznikiem serca
  • uszkodzenie lub infekcja miejsca , które ma być naświetlone
  • potwierdzona nadwrażliwość na światło
  • stosowanie leków powodujących nadwrażliwość na światło
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi
  • stosowanie Accutanu w okresie ostatnich 6 miesięcy
  • cukrzyca (typu I lub II).

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjent powinien wygolić obszar zabiegu (najlepiej dzień przed zabiegiem). Włosy na powierzchni skóry pochłaniają energię świetlną, ograniczając ilość energii dostarczonej do skóry a także mogą spowodować jej uszkodzenie.

Zamykanie rozszerzonych naczynek krwionośnych – cennik

Twarz500
Czoło250
Policzki450
Nos200 – 300
Broda200
Szyja350
Dekolt300 – 450
Dłonie250
Uda400 – 500
Łydki350 – 450
Pojedyncze naczynko150