masaż sportowy

Masaż sportowy

Masaż sportowy to zabieg stosowany w celu optymalizacji osiągnięć sportowych i tempa regeneracji ciała. Z uwagi na rosnącą popularność aktywności fizycznej, coraz więcej mówi się o naturalnych metodach poprawy wydajności oraz prewencji kontuzji. Masaż sportowy stał się istotnym elementem rutynowych przygotowań sportowców oraz amatorów.

Co to jest masaż sportowy?

Masaż sportowy przeznaczony jest dla osób regularnie uprawiających sport. Jest to technika mająca na celu poprawę wydajności, przyspieszenie regeneracji, rozluźnienie mięśni oraz minimalizację ryzyka kontuzji. Masaż wykonywany przez wykwalifikowanego masażystę sportowego to kompleksowy proces manipulacji tkanek mięśniowych, ścięgien, więzadeł i stawów.

Masaż sportowy czerpie z tych samych założeń co masaż klasyczny, w związku z tym może obejmować różne techniki, takie jak głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, rozcieranie, rolowanie czy uciskanie ciała, w zależności od potrzeb aktualnej fazy przygotowań sportowca.  Wyróżnia się następujące rodzaje masażu sportowego:

  • masaż startowy — służy do przygotowania i rozgrzania mięśni poprzez rozcieranie i ugniatanie ciała szybkimi, dynamicznymi ruchami. Wpływa na stymulację krążenia, a co za tym idzie poprawę ukrwienia mięśni oraz ich elastyczności. Wykonuje się go tuż przed rozgrzewką;
  • masaż sportowy treningowy — stosowany zawsze przed treningiem. Ma za zadanie zwiększyć zakresy ruchowe i wydolność organizmu sportowca oraz podtrzymywać gotowość do startów. Ten rodzaj masażu pobudza mięśnie, więc jest intensywny, a czasami także bolesny;
  • masaż sportowy przedwysiłkowy — wykonuje się go przed startem w zawodach. Ten masaż sportowy to nie tylko rozgrzewa zawodnika, ale także mobilizuje go, poprawia koncentrację oraz niweluje stres związany ze startem;
  • masaż interwencyjny — wykonywany w przerwach podczas długotrwałego wysiłku, regeneruje organizm, rozluźnia napięte mięśnie oraz poprawia ukrwienie, co może przeciwdziałać wystąpieniu skurczy i pomaga utrzymać wydajność mięśni w trakcie aktywności;
  • masaż sportowy powysiłkowy — koncentruje się na przywróceniu mięśni do stanu odprężenia. Pomaga usunąć toksyny, zmniejszyć napięcie mięśni oraz wspomaga regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Wykonuje się go około 30 minut po zakończonym treningu;
  • masaż sportowy podtrzymujący (masaż kondycyjny) — przeprowadzany w przerwie w zawodach, gdy starty są mniej intensywne. Ma za zadanie poprawić krążenie krwi i limfy w tkankach oraz wspomóc obciążony układ nerwowy. Poprzez redukcję napięcia i dotlenienie mięśni pomaga w uniknięciu przeciążenia lub naderwania mięśni. Trwa około 45 minut;
  • masaż rehabilitacyjny — jego zadanie to przywrócenie mięśniom sprawności w trakcie rekonwalescencji po kontuzji. Leczy skutki przetrenowania i łagodzi dolegliwości bólowe.

Intensywność oraz rodzaje masażu sportowego różnią się w zależności od rodzaju podejmowanego wysiłku i indywidualnych potrzeb każdego sportowca.

Na co pomaga masaż sportowy?

Masaż sportowy wykonuje się w celu:

  • wsparcia okresu przygotowań do treningu lub startu w zawodach,
  • wspomagania procesu regeneracji mięśni,
  • redukcji lokalnych napięć, dyskomfortu i bólu mięśniowego,
  • profilaktyki kontuzji,
  • leczenia mikrourazów mięśniowych,
  • usunięcia ograniczeń ruchomości,
  • leczenia stanów zapalnych tkanek, mięśni i stawów,
  • redukcji napięcia, stresu.
masaż sportowy

Masaż sportowy – efekty

Masaż sportowy pociąga za sobą wiele korzyści dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Już jedna sesja masażu oczyszcza organizm z toksyn oraz poprawia krążenie krwi i limfy, co przyczynia się do lepszego przepływu tlenu i składników odżywczych do tkanek mięśniowych.

Sportowy masaż relaksacyjny zmniejsza przykurcze mięśniowe, poprawia metabolizm i redukuje stres wynikający z uprawiania sportu. Ponadto zwiększa wydzielanie endorfin, co przekłada się na ogólne samopoczucie zawodnika i daje więcej radości z uprawianej dyscypliny sportu.

Prawidłowo wykonanym masażem sportowym, można osiągnąć lepsze efekty regeneracyjne, niż w przypadku masażu klasycznego. Wysoka intensywność masażu pobudza procesy gojenia tkanek, redukując stan zapalny i zakwasy po treningu, a także rozluźnia napięte mięśnie i powięzi.

Masaż treningowy bywa nieodłączną częścią rutyny sportowca. Pomaga utrzymywać długofalową wydajność mięśniową, skraca czas regeneracji i minimalizuje ryzyko urazów, dzięki czemu zawodnik może osiągać lepsze wyniki podczas startów.

Jak wygląda masaż sportowy?

Po zdjęciu odzieży pacjent kładzie się na specjalnym stole, a masażysta dokładnie oczyszcza jego skórę. Masaż rozpoczyna się od delikatnych technik rozgrzewających, które pomagają się odprężyć i przygotowują ciało na głębsze działania.

Następnie terapeuta wykonuje energiczne ruchy, m.in. ugniatania, uciskania, uderzania, opukiwania czy naciągania. Są one dostosowywane do konkretnych obszarów ciała, w których pacjent odczuwa napięcie lub dyskomfort.

Wykonany masaż kończy się delikatnymi ruchami głaskania, aby stopniowo przywrócić organizm do stanu spoczynku. Dla lepszego efektu do masażu sportowego można dodać wodne kąpiele w solance lub sesje sauny.

Ważne jest, aby komunikować się z masażystą w trakcie sesji masażu. Jeśli pacjent odczuwa ból, dyskomfort, powinien o tym informować na bieżąco. Przebieg masażu sportowego powinien być dostosowany do indywidualnych granic komfortu pacjenta, jednocześnie dążąc do osiągnięcia zamierzonych efektów terapeutycznych.

Masaż sportowy – przeciwwskazania

Masaż sportowy, pomimo swoich licznych korzyści, nie jest odpowiedni dla każdego w każdej sytuacji. Główne przeciwwskazania to:

  • stan zapalny lub choroby skóry,
  • świeże urazy, takich jak zwichnięcia, skręcenia, złamania czy naderwania tkanek,
  • owrzodzenia skóry
  • gorączka, osłabienie organizmu,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby nowotworowe.

Czym różni się masaż klasyczny od sportowego?

Masaż klasyczny ma na celu relaksację i odprężenie. Wykorzystuje delikatne i płynne techniki ruchu. Jest to forma terapii, która przynosi ulgę w stanach napięcia bólowego związanego z codziennymi aktywnościami, odpręża oraz ma pozytywny wpływ na jakość snu. W przypadku tradycyjnego masażu popularnym rodzajem jest masaż ciepłym olejkiem, masaż stóp, masaż pleców czy masaż głowy.

Masaż sportowy, służy poprawie wydajności sportowej, regeneracji i zmniejszaniu ryzyka kontuzji. Masażysta sportowy wykorzystuje intensywne techniki, takie jak silniejsze rozcieranie i głębokie ugniatanie, aby dotrzeć do głębszych warstw mięśni i tkanek. Charakteryzuje go indywidualne podejście do potrzeb sportowców, takich jak przygotowanie do startów, wsparcie podczas zawodów lub regeneracja po wysiłku.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wykonasz masaż sportowy – Katowice zapraszają do placówki CMED.