suche igłowanie

Suche igłowanie

Suche igłowanie (dry needling) to innowacyjna metoda stosowana w fizjoterapii, która opiera się na precyzyjnym nakłuwaniu cienkimi igłami tzw. punktów spustowych na całym ciele. Jest to coraz bardziej powszechna forma leczenia bólu, redukująca nadmierne napięcie mięśni. Przyjrzyjmy się, na czym polega innowacyjność suchego igłowania, jakie może przynieść potencjalne korzyści i kiedy warto skorzystać z zabiegu.

Co to jest suche igłowanie?

Suche igłowanie, znane również, jako medyczna akupunktura, jest techniką rozluźniania struktur mięśniowo powięziowych, która zdobywa coraz większą popularność wśród pacjentów gabinetów fizjoterapii. Zabieg polega na precyzyjnym nakłuciu punktu spustowego w ciele pacjenta, za pomocą sterylnych jednorazowych igieł.

Technika suchego igłowania skupia się na stymulowaniu naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu, poprzez mechaniczne oddziaływanie na struktury napiętego pasma mięśniowego. Proces ten ma na celu leczenie bólu, redukcję stanów zapalnych oraz poprawę funkcjonowania całego układu mięśniowo-szkieletowego.

Choć terapia manualna igłami może przypominać metody stosowane w klasycznej akupunkturze, tak naprawdę nie ma z nią nic wspólnego. Ten, wywodzący się jeszcze z medycyny chińskiej zabieg, skupia się na balansowaniu przepływu energii w kanałach energetycznych ciała człowieka. Natomiast metodę igłoterapii opierającą się na anatomii i fizjologii człowieka, wykorzystuje się do leczenia dysfunkcji w obrębie narządu ruchu.

Punkty spustowe

Punkty spustowe to zidentyfikowane sztywne miejsca na powierzchni ciała, charakteryzujące się nadmiernym napięciem mięśniowym, powodującym ból lub dyskomfort. Objawy mogą być odczuwalne przez cały czas, bądź w wyniku wywarcia nacisku przez dotyk.

Igły stosowane do suchej igłoterapii, po umieszczeniu w konkretnym punkcie, stymulują receptory nerwowe i aktywują komórki mięśniowe do procesów przebudowy i regeneracji. Skutki terapii to m.in. rozluźnienie mięśni, złagodzenie bólu oraz pozbycie się sztywności czy dysbalansu w mięśniach.

Skąd się biorą punkty spustowe? Najczęściej powstają w konsekwencji przeciążenia mięśni i powięzi, po przebytych urazach, operacjach, obecności zmian zwyrodnieniowych w ciele lub schorzeń narządów wewnętrznych.

Na co pomaga suche igłowanie?

Zabiegi suchego igłowania u fizjoterapeuty mają szereg zastosowań. Nakłuwanie igłami mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, pomaga pozbyć się uciążliwych dolegliwości i ograniczeń w układzie ruchu. Ponadto terapia przynosi rezultaty w leczeniu napięciowego bólu głowy, przeciążeń mięśni, stanów zapalnych ścięgien i więzadeł.

Główne wskazania do terapii z zastosowaniem igieł to:

  • ból szyi, barków i innych części ciała, związany z napięciem mięśniowym,
  • napięcia mięśniowe, zespół bólu powięziowego,
  • łokieć tenisisty, kolano skoczka, zespół pasma biodrowo — piszczelowego,
  • migreny,
  • bóle kręgosłupa,
  • terapia blizn,
  • zespół cieśni nadgarstka (ucisku nerwu pośrodkowego),
  • bóle pooperacyjne,
  • ograniczenie ruchomości w stawach,
  • stan zapalny rozcięgna podeszwowego, schorzenia ścięgien,
  • rehabilitacja po złamaniach lub urazach, w których konieczne było zastosowanie usztywnienia.

Suche igłowanie – efekty

Suche igłowanie poprzez oddziaływanie na miejsca o wzmożonym napięciu lub objęte stanem zapalnym, pomaga w zmniejszaniu odczuwanego przez pacjenta bólu i ograniczeń w zakresach ruchu. Igły, wprowadzane w tkankę podskórną punktów spustowych, stymulują procesy regeneracyjne i reakcje biologiczne, które przyspieszają gojenie i tempo powrotu do pełnej sprawności.

Dry needling przyczynia się do zwiększenia elastyczności tkanek miękkich, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zakresu ruchu w stawach. Wprowadzane igły pobudzają także krążenie krwi i limfy w obrębie napiętych tkanek. Tym samym, w krótkim czasie wzrasta ilość składników odżywczych i tlenu dostarczanych do obszarów dotkniętych napięciem oraz poprawia się metabolizm komórkowy.

Precyzyjnie poprowadzona terapia suchego igłowania daje również efekt terapeutyczny, przyczynia się do redukcji stresu i napięcia, poprawiając jakość życia pacjenta.

Suche igłowanie może być stosowane jako samodzielna forma terapii, ale także uzupełnienie całego procesu rehabilitacyjnego, przyspieszając proces powrotu do pełnej sprawności po urazach lub schorzeniach mięśniowo-szkieletowych.

Suche igłowanie – przebieg zabiegu

Kluczowy dla efektywności całej procedury jest wcześniejszy szczegółowy wywiad medyczny, przeprowadzony z pacjentem oraz dokładna diagnostyka. Cała filozofia suchej igłoterapii opiera się na wykonaniu jak najmniejszej liczby nakłuć, przy zachowaniu wysokiej skuteczności. Tylko dokładna znajomość specyfiki problemu umożliwi precyzyjne przeprowadzenie zabiegu.

Po identyfikacji nadmiernie napiętych, bolesnych lub problematycznych obszarów na ciele, terapeuta, używając sterylnych igieł do akupunktury, bardzo szybkim ruchem nakłuwa powłoki skórne na wybraną głębokość. Właściwe wprowadzenie igieł będzie powodowało delikatne drżenie mięśnia, w obrębie którego prowadzona jest terapia. Po nakłuciu terapeuta może delikatnie manipulować igłami, wywołując krótkotrwałe reakcje mięśniowe. Ma to pomóc w redukcji nadmiernego napięcia i zmniejszeniu bólu.

Cała procedura, w zależności od obszaru zabiegowego i liczby punktów spustowych poddanych terapii, trwa od 15 do 30 minut. Igłowaniu może być poddana w zasadzie każda część ciała – decyduje o tym fizjoterapeuta.

Po zakończeniu zabiegu delikatnie usuwa się igły. Dry needling warto łączyć z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami rozciągającymi lub wzmacniającymi, terapią narzędziową, autoterapią lub terapią manualną, co pomoże utrwalić osiągnięte efekty.

Suche igłowanie – przeciwwskazania do zabiegu

Do czynników, które wykluczają możliwość stosowania igieł, zalicza się:

  • obecność zmian dermalnych m.in. otwartych ran, guzów,
  • choroby psychiczne,
  • stany zapalne i infekcje skórne.
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • niedawne urazy lub zabiegi chirurgiczne
  • igłofobia,
  • ciąża,
  • obecne złamania lub uszkodzenia kości w miejscach poddawanych terapii,
  • choroby neurologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • miażdżyca.

Czy suche igłowanie jest bolesne?

To pytania na pewno zadają sobie osoby, mające pierwszy raz kontakt z terapią igłami. Kwestia dolegliwości bólowych odczuwanych podczas suchego igłowania zależy głównie od indywidualnej wrażliwości pacjenta, wrażliwości obszaru, który jest poddawany iniekcji oraz doświadczenia i umiejętności terapeuty.

W przypadku niektórych osób zabieg może być nieco nieprzyjemny lub powodować niewielki dyskomfort. Moment wprowadzania igieł w punkt spustowy może wiązać się z krótkotrwałym uczuciem szczypania, pobolewania lub ciśnienia. Jednak dla większości pacjentów sam zabieg jest neutralny, a nakłucie wywołuje ulgę i redukcję napięcia. Odpowiednio wykwalifikowany terapeuta będzie dążył do minimalizacji bólu lub dyskomfortu podczas zabiegu, współpracując z pacjentem.