Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień Katowice

Niektóre z przebarwień skórnych należy usuwać z powodów zdrowotnych, natomiast innych pozbywa się ze względów estetyki. Laser pozwala na bezpieczne rozjaśnienie przebarwień lub ich usunięcie, wyrównuje koloryt skóry i daje zadowalający efekt. Laseroterapia jest jedną z najbardziej powszechnie stosowanych metod zmniejszania ilości przebarwień oraz ich usuwania z zakresu medycyny estetycznej.

Usuwanie przebarwień laserem – na czym polega?

Każdy zabieg jest poprzedzony konsultacją, która ma wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Specjalista medycyny estetycznej dokonuje oględzin przebarwień skórnych i dobiera odpowiednie parametry lasera. Podczas zabiegu zakładane są specjalne okulary. Możliwe jest także stosowanie kremów znieczulających w przypadku osób wrażliwych na ból. Wiązkę lasera, która wyłapywana jest przez melaninę, ukierunkowuje się na przebarwienie. Komórki barwnikowe zostają podgrzane, a następnie usunięte z organizmu. Tuż po zabiegu przebarwienia ciemnieją, a wraz z upływem czasu bledną lub całkowicie zanikają.

Zabiegi wykonywane są laserem IPL. Oddziaływania przeprowadzane za jego pomocą są bezpieczne i komfortowe, dzięki zastosowaniu ochrony przed UV oraz inteligentnej technologii, która wspomaga rozpoznawanie typu skóry i ułatwia ustawienie odpowiednich parametrów lasera. Urządzenie emitujące wiązkę laserową nie jest duże, zatem precyzyjne operowanie nim jest jeszcze łatwiejsze. Lasery IPL to najwyższa jakość zabiegów i gwarancja bezpieczeństwa.

Laserowe usuwanie przebarwień – wskazania

Wśród podstawowych wskazań do zabiegu można wymienić między innymi nadmiar występujących przebarwień, ich duże rozmiary lub intensywną pigmentację. Usuwaniu przebarwień najczęściej poddają się osoby, które posiadają plamy powstałe wraz z upływem lat lub których zmiany powstały z uwagi na promieniowanie słoneczne. Efekty zabiegu usuwania przebarwień pozwalają również na pozbycie się piegów, pieprzyków i innego typu znamion.

Laserowe usuwanie przebarwień – efekty

Usunięcie przebarwień laserem jest bezbolesne i umożliwia również ogólne wyrównanie kolorytu skóry. Sam zabieg jest komfortowy i pozytywnie oddziałuje na skórę. Usuwanie przebarwień laserem pozwala pozbyć się blizn i zredukować zmarszczki. Pierwsze efekty widoczne są już po jednym zabiegu, jednak pogłębiają się po kilku tygodniach po całkowitym wygojeniu skóry. Technologia lasera jest uwielbiana przez większość Pacjentów, właśnie ze względu na spektakularne efekty.

Czym są przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry to miejscowe zmiany jej kolorytu – mogą przyjmować postać ciemniejszych lub jaśniejszych, niż pozostała część skóry plam. Melanina znajdująca się w głębszych warstwach skóry ma za zadanie chronić ją przed promieniowaniem ultrafioletowym. Czasami jednak można spotkać się z zaburzeniami pigmentacji, które wynikają z nieprawidłowego rozmieszczenia barwnika w skórze lub oddziaływania na nią czynników, które zwiększają ryzyko powstawania przebarwień.

Rodzaje przebarwień

Wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów przebarwień skórnych, które można usuwać za pomocą zabiegów laserem:

  • przebarwienia pozapalne,
  • plamy soczewicowate,
  • plamy starcze,
  • przebarwienia powstające pod wpływem słońca,
  • przebarwienia po trądziku.

Plamy na skórze – skąd się biorą?

Przebarwienia skórne pojawiają się w związku z działalnością melanocytów. Czasami w niektórych miejscach na ciele jest ich zbyt dużo lub są nadaktywne. Często powstają z uwagi na oddziałujące codziennie na skórę promieniowanie UV, pojawiają się samoistnie wraz z coraz bardziej zaawansowanym wiekiem, w wyniku niektórych przebytych chorób czy przyjmowania leków. Zwiększone ryzyko ich powstawania ma miejsce w okresie burzliwych zmian hormonalnych.

Laserowe usuwanie przebarwień – ważne przed zabiegiem

Żeby zabieg usuwania przebarwień laserem mógł powieść się i nie spowodować żadnych skutków ubocznych, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do niego. Retinoidy należy odstawić nawet na pół roku przed zabiegiem. Zakazany jest także dziurawiec, rumianek i nagietek oraz wszystkie mieszanki ziół, które je zawierają. Dobę przed zabiegiem nie powinno się spożywać alkoholu, natomiast w dniu zabiegu należy pojawić się w gabinecie z dokładnie oczyszczoną skórą bez nałożonych samoopalaczy i innych kosmetyków.

Laserowe usuwanie przebarwień – zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest odczuwanie uczucia ciepła czy lekkiego pieczenia. Może pojawić się także obrzęk w obszarze zabiegowym. Uczucie to znika maksymalnie w ciągu kilku dni. Następnie skóra rozpoczyna etap gojenia się – może się wówczas delikatnie łuszczyć. Należy unikać nadmiernego dotykania skóry, delikatnie ją oczyszczać i pielęgnować za pomocą bezalkoholowych kosmetyków. Skóry nie wolno trzeć, ani dodatkowo podrażniać – osuszamy ją za pomocą ręczników papierowych, delikatnie je przykładając.

Laserowe usuwanie przebarwień – rekomendowana ilość zabiegów

Rekomendowana częstotliwość i łączna ilość zabiegów usuwania przebarwień laserem jest zależna od charakteru zmian. Określa ją lekarz w porozumieniu z Pacjentem. Zazwyczaj wykonuje się pomiędzy 2 a 6 zabiegów. Najlepiej jest przeprowadzać je co 4 – 6 tygodni.

Laserowe usuwanie przebarwień – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu dzielimy na czasowe i stałe. Czasową przeszkodą jest karmienie piersią oraz ciąża, aktywna choroba nowotworowa czy intensywna opalenizna. Z zabiegu powinny zrezygnować także osoby przyjmujące na stałe leki światłouczulające i z niewyregulowanym cukrem oraz ciśnieniem. Przeciwwskazaniem jest bielactwo, cukrzyca, aktywna choroba skóry, zakażenie bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Również zwiększoną skłonność do powstawania blizn należy zgłosić przed zabiegiem.

Laserowe usuwanie przebarwień – cena

Cena usuwania przebarwień na twarzy to koszt około 600 złotych. Za pojedyncze przebarwienie zapłacimy 150 złotych, a za usunięcie zmian z nosa, wargi górnej lub brody – 200 złotych. W przypadku szyi będzie to najprawdopodobniej 350 złotych. Poza tym, w zależności od ilości i rozległości zmian ceny w następujących okolicach mogą się kształtować w przedziale:

  • czoło – 250-400 zł,
  • policzki – 350-450 zł,
  • dekolt – 250-450 zł,
  • dłonie – 200-350 zł.

Najczęstsze pytania:

1. Czy laser usunie przebarwienia?

Laseroterpia jest jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod usuwania przebarwień. Bez trudu radzi sobie z większością zmian na twarzy czy ciele.

2. Czy laserowe usuwanie przebarwień jest bezpieczne?

Usuwanie przebarwień laserem jest wyjątkowo bezpieczne, pod warunkiem wykonywania zabiegów w renomowanych gabinetach. Warunkiem bezpieczeństwa są odpowiednio dobrane parametry lasera, kompetencje osoby wykonującej zabieg oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.

3. Jak długo znikają plamy po laserze?

Tuż po zabiegu przebarwienia stają się ciemniejsze, co ustępuje wraz z procesem złuszczania się naskórka. Efekt będzie widoczny już po tygodniu, natomiast rezultaty końcowe do kilku miesięcy od zakończenia zabiegów.

Laserowe usuwanie przebarwień – cennik

Twarz600 zł
Czoło250 – 400 zł
Policzki350 – 450 zł
Nos200 zł
Warga górna200 zł
Broda200 zł
Dekolt250 – 450 zł
Szyja350 zł
Dłonie200 – 350 zł
Pojedyncze przebarwienie150 zł