Czar olejków eterycznych – zapachowa moc i korzyści dla zdrowia

Opublikowany
olejki eteryczne

Olejki eteryczne kryją w sobie zapachowe skarby natury. Esencje produkowane z roślin, kwiatów, liści, korzeni i owoców posiadają nie tylko magiczny aromat, ale także wiele korzyści dla zdrowia, urody i samopoczucia. W ostatnich latach olejki eteryczne zdobyły ogromną popularność, stając się nieodłącznym elementem aromaterapii, pielęgnacji ciała, a nawet medycyny naturalnej. W tym artykule odkryjemy fascynujący świat olejków eterycznych, ich różnorodne zastosowania i potencjalne korzyści, które oferują. 

Jakie działanie mają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne charakteryzują się różnorodnością prozdrowotnych właściwości, które zależą od rodzaju olejku oraz jego składu. Wśród najważniejszych właściwości olejków eterycznych możemy wyróżnić działanie:

  • antybakteryjne i przeciwwirusowe (antyseptyczne) – wiele olejków eterycznych, takich jak olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, czy goździkowy, posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Mogą być stosowane do dezynfekcji powietrza i powierzchni, a także w leczeniu infekcji;
  • przeciwzmarszczkowe – np. olejek rokitnikowy, z dzikiej róży, opuncji figowej, z pestek malin;
  • przeciwgrzybicze – olejki eteryczne takie jak olejek z drzewa herbacianego czy z oregano mogą pomagać w zwalczaniu infekcji grzybiczych, w tym grzybicy paznokci i skóry,
  • przeciwbólowe – olejek lawendowy, miętowy czy eukaliptusowy, posiadają właściwości przeciwbólowe i mogą pomóc w łagodzeniu bólu mięśniowego, bólów głowy czy bólów stawów;
  • rozgrzewające – przynoszą uczucie rozgrzewania, np. olejek kamforowy, cynamonowy, goździkowy;
  • chłodzące – przyjemnie ochładzają, np.olejek miętowy, mięta pieprzowa;
  • przeciwzapalne – mogą pomagać w łagodzeniu stanów zapalnych na skórze, np. olejek eukaliptusowy, szałwiowy, lawendowy, tymiankowy;
  • relaksacyjne i uspokajające – poprawiają jakość snu i redukują stres, wyciszają, np. olejek różany, lawendowy, majeranek, Ylang-Ylang;
  • stymulujące i pobudzające – olejek eteryczny rozmarynowy czy cytrynowy, mają właściwości stymulujące i mogą pomóc w poprawie koncentracji i dodaniu energii, np. olejki cytrusowe: mandarynkowy, grejpfrutowy, limonkowy, cytrynowy oraz mięta pieprzowa i mięta;
  • pielęgnacyjne i ujędrniające – olejki eteryczne są często stosowane w kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry. Pomagają w nawilżeniu, poprawie tekstury skóry i zmniejszeniu trądziku, np. olejek grejpfrutowy, pomarańczowy, cedrowy, jałowcowy, cytrynowy.

W Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej – CMED wybierzemy dla Ciebie odpowiedni olejek eteryczny dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji.

Zastosowanie olejków eterycznych w Twoim domu

Olejki eteryczne możesz stosować samodzielnie w domu. Służą one nie tylko do zabiegów kosmetycznych i relaksacyjnych, ale także świetnie sprawdzają się w wielu dziedzinach codziennego życia. Ich stosowanie podczas aromaterapii poprawia nastrój i atmosferę w domu. Rozpraszanie ulubionego zapachu za pomocą dyfuzora może działać relaksująco, uspokajająco lub pobudzająco, w zależności od wybranego olejku.

Do naturalnego odświeżania powietrza w domu doskonale sprawdzi się olejek eteryczny lawendowy, cytrynowy czy miętowy. Dodanie kilku kropel ulubionego olejku do dyfuzora lub sprayu do powietrza pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w sposób całkowicie ekologiczny i naturalny. Możesz go wykorzystać również podczas czyszczenia ubrań. Olejek eteryczny do prania to bardzo ekologiczne i nowatorskie rozwiązanie.

Niektóre olejki eteryczne, jak olejek eteryczny miętowy czy cytrynowy, mogą działać odstraszająco na insekty. Można je rozpylać w pomieszczeniach lub dodać do naturalnych sprayów przeciw owadom. Co więcej, olejek z drzewa herbacianego czy olejek eukaliptusowy, mogą być dodawane do naturalnych środków czyszczących w celu dezynfekcji powierzchni w domu.

Zabiegi kosmetyczne i prozdrowotne z użyciem olejków eterycznych

Bardzo wiele olejków eterycznych ma właściwości uspokajające i relaksacyjne, dzięki czemu mogą pomóc w poprawie jakości snu. Kilka kropel olejku lawendowego na poduszce lub dodanych do kąpieli wieczorem może przyczynić się do spokojnego snu. 

Dodanie kilku kropel olejku eterycznego do bazy olejowej lub ulubionego kremu wzbogaca wieczorną pielęgnację i poprawia kondycję skóry. Niektóre posiadają właściwości chłodzące, dlatego świetnie sprawdzą się do niwelowania opuchlizny na twarzy czy oznak zmęczenia. Olejki, takie jak lawendowy czy z drzewa herbacianego, są również używane w domowej produkcji kosmetyków.

Kilka kropel ulubionej esencji zapachowej do kąpieli może stworzyć relaksującą atmosferę i przyczynić się do redukcji stresu i napięcia.

Olejek eteryczny na katar, zatkane zatoki i przeziębienie to podstawowy składnik inhalacji. Pomagają nawilżyć błony śluzowe, działają antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do miski z gorącą wodą. Można też użyć specjalnych inhalatorów.

W Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej – CMED do masaży relaksacyjnych wykorzystujemy tylko 100% naturalne olejki eteryczne, które są dobierane indywidualnie przez terapeutę.

Podobne artykuły

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…

zanokcica

Zanokcica – objawy, leczenie i profilaktyka

Opublikowany

Zanokcica to stan zapalny wału paznokciowego, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry wokół paznokcia. Jest spowodowana przez urazy naskórka i powiązane z nim zakażenie bakteryjne wywołane głównie przez gronkowiec złocisty, paciorkowce lub bakterie Gram-ujemne. Jak wyglądają objawy i leczenie zanokcicy? Przyjrzyjmy się…