Czerwone plamy na twarzy – symptomy, diagnoza, leczenie u dzieci i dorosłych

Opublikowany
czerwone plamy na twarzy

Czerwone plamy na twarzy są powszechnym problemem, który może wynikać z różnych schorzeń lub reakcji skórnych. Jednym z częstszych powodów jest trądzik różowaty i trądzik młodzieńczy, charakteryzujący się występowaniem czerwonych plamek na nosie, policzkach, brodzie i czole. Zaczerwienienie skóry twarzy może też wskazywać na osłabiony układ odpornościowy, stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, który przyczynia się do uszkadzania naczyń krwionośnych i uczucia suchości na skórze twarzy.

Swędzące plamy na twarzy mogą być spowodowane również innymi schorzeniami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia hormonalne, reakcje alergiczne, czerwone przebarwienia skóry czy nadmierna reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy. Wrażliwa skóra, cera naczynkowa oraz szereg czynników zewnętrznych, na przykład silne światło słoneczne, używanie ostrych przypraw i gorące kąpiele mogą być przyczynami zaczerwienienia i uczucia swędzenia. Takie symptomy nierzadko pojawiają się też po wypiciu alkoholu lub wskutek stosowania kosmetyków do twarzy zawierających alkohol.

Diagnozowanie plam na twarzy u dzieci

Czerwone plamki na policzkach, czole lub nosie oraz lekki obrzęk skóry może być pierwszym symptomem wielu schorzeń. Nierzadko są to objawy chorób wieku dziecięcego, takich jak:

  • Atopowe zapalenie skóry, gdy czerwone plamy są suche, występuje łuszczenie skóry i swędzenie. Zmiany najczęściej występują w okolicy oczu, ust i na policzkach i dotykają tkanki podskórnej.
  • Rumień nagły i rumień niemowlęcy, będący reakcją skóry na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne, na przykład zmiany temperatury, stres czy wrażliwość na składniki pokarmowe. Plamy mogą być przejściowe i towarzyszyć im zaczerwienienie skóry.
  • Rumień wietrzny to z kolei objaw infekcji wirusowej, przy której suche plamy na twarzy są czerwone i grudkowate, a nierzadko mogą się też rozprzestrzeniać po całym ciele.

Jeżeli czerwone plamy pojawiają się bezpośrednio po pielęgnacji twarzy, być może przyczyną są źle dobrane kosmetyki. Pamiętajmy, że do cery wrażliwej lepsze są kosmetyki z substancjami o profilu przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia krwionośne. Delikatna i przesuszona skóra wymaga także odpowiedniego nawadniania i nawilżenia, zwłaszcza, gdy przyczyną objawów jest zbyt suche powietrze. Inną przyczyną, która powoduje czerwone plamy może być też reakcja alergiczna, na przykład na orzeszki ziemne.

Przyczyny czerwonych plam u dorosłych

W przypadku, gdy czerwone plamy na twarzy występują u dorosłych, może istnieć ryzyko pod kątem chorób, takich jak trądzik różowaty lub łojotokowe zapalenie skóry. Nierzadko zaczerwienienie i uczucie pieczenia może wystąpić w wyniku reakcji alergicznej na substancje zawarte w pokarmach, na przykład ostre przyprawy. Jeśli zmagasz się z trądzikiem różowatym lub na Twojej twarzy pojawiają się przebarwienia w postaci czerwonych plam, z pomocą może przyjść stosowanie naturalnych kosmetyków. W codziennej pielęgnacji warto używać środków z filtrem UV, który ochroni skórę przed słońcem.

Dokładna diagnoza czerwonych plam na twarzy wymagać będzie oceny lekarza dermatologa. Przeprowadza on wywiad medyczny i badanie fizykalne oraz ewentualne dodatkowe badania, takie jak testy skórne czy badania laboratoryjne. Dermatologia CMED prowadzi leczenie czerwonych plam na twarzy w formie zabiegów laserowych. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie biopsji skóry. Czerwone plamy na twarzy wywołane są nierzadko przez czynniki zewnętrzne, ale mogą być też objawem chorób.

Jak leczyć czerwone swędzące plamy?

Leczenie czerwonych plam na twarzy zależy przede wszystkim od przyczyny i nasilenia objawów. Może obejmować zarówno stosowanie leków przeciwzapalnych, antyalergicznych czy kosmetyków zawierających substancje łagodzące i filtr UV. Istotne będzie przy tym unikanie czynników wywołujących czerwone plamy takich jak choćby zbyt ostre jedzenie czy alkohol.

Jeśli przyczyną zapalenia skóry jest infekcja bakteryjna i występują przy niej czerwone plamy na twarzy, konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyków doustnych lub miejscowych. W przypadku infekcji grzybiczych stosuje się z kolei leki w formie kremów, maści lub tabletek. Rumień leczy się natomiast lekami przeciwhistaminowymi lub kortykosteroidami, które niwelują nieprzyjemne objawy. Wiele leków na czerwone plamy zawiera kwas azelainowy, który pomaga złagodzić przebieg choroby. Nierzadko konieczne mogą okazać się też leki antyalergiczne, które lekarz zapisze pod kątem indywidualnych predyspozycji.

Jak zapobiegać czerwonym plamom na twarzy?

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii, czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia. Na czerwone swędzące plamy może niekiedy pomóc też krioterapia, polegająca na mrożeniu naczyń krwionośnych. za pomocą ciekłego azotu.

W niektórych przypadkach, gdy zmiany skórne lub plamki są bardziej nasilone, bądź nie reagują na inne metody leczenia, dermatolog może zalecić laseroterapię. Metoda ta wykorzystuje wiązki światła o odpowiedniej długości fali, które oddziałują na naczynia krwionośne, uszczelniając je i zmniejszając tym samym zaczerwienienie skóry.

Pielęgnacja cery naczynkowej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień

Przy różnego rodzaju problemach skórnych, objawiających się zaczerwienieniem twarzy niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja i higiena. Warto używać delikatnych kosmetyków odpowiednich dla skóry wrażliwej i naczynkowej, unikać przesuszania i gorących kąpieli oraz stosować naturalne preparaty o właściwościach przeciwzapalnych. W głównej mierze to właśnie ze względu na zbyt wysoką temperaturę lub stosowanie używek pojawia się alergia kontaktowa, odpowiedzialna za czerwone plamy na twarzy.

Ponadto powinno się unikać czynników drażniących, takich jak ostre detergenty, mocne środki myjące czy długotrwałe działanie słońca. Lepiej używać też środków do pielęgnacji o lekkiej konsystencji, zamiast tłustych kosmetyków, a w przypadku nasilenia objawów warto skonsultować się z dermatologiem, który doradzi, jakie preparaty będą odpowiednie dla danego rodzaju skóry.

Podobne artykuły

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…

zanokcica

Zanokcica – objawy, leczenie i profilaktyka

Opublikowany

Zanokcica to stan zapalny wału paznokciowego, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry wokół paznokcia. Jest spowodowana przez urazy naskórka i powiązane z nim zakażenie bakteryjne wywołane głównie przez gronkowiec złocisty, paciorkowce lub bakterie Gram-ujemne. Jak wyglądają objawy i leczenie zanokcicy? Przyjrzyjmy się…