Czym są kwasy AHA, BHA i czynnik NMF i dlaczego warto je stosować?

Opublikowany

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa dla utrzymania cery w dobrej kondycji. Dlatego warto stosować różnego rodzaju zabiegi dopasowane do indywidualnych potrzeb. Wśród najczęściej polecanych i stosowanych procedur znajdują się propozycje głęboko oczyszczające oraz nawilżające. Aby je wykonać, wykorzystuje się m.in. kwasy AHA, BHA i NMF. Czym są te związki i jakie efekty daje zastosowanie ich podczas różnych zabiegów?

Co to są kwasy AHA i w jaki sposób działają?

Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy naturalnie występują głównie w owocach, dlatego też potocznie nazywane są kwasami owocowymi. Wśród najpopularniejszych związków tego typu można wyróżnić kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy i cytrynowy.

Kwasy AHA intensywnie oddziałują na warstwę rogową skóry, dzięki czemu charakteryzują się doskonałymi właściwościami złuszczającymi i działają też rozjaśniająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzmarszczkowo. To zatem dobra propozycja dla osób z widocznymi oznakami starzenia, które chcą jednocześnie zadbać o dogłębne oczyszczenie cery.

Najlepsze efekty pozwala uzyskać zastosowanie poszczególnych kwasów AHA we właściwie dobranych stężeniach i wobec określonych problemów skórnych. Warto więc wiedzieć, że:

  • kwas glikolowy – stosowany jest głównie w walce z oznakami starzenia i w zabiegach przeciwstarzeniowych. Idealnie sprawdza się u osób palących, z cerą silnie zanieczyszczoną i potrzebującą rozświetlenia.
  • kwas migdałowy – działa łagodnie, dlatego sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do podrażnień. Dzięki budowie zbliżonej do niektórych antybiotyków wykazuje silne działanie antybakteryjne. Jest więc dedykowany osobom z trądzikiem i nawracającymi stanami zapalnymi.
  • kwas mlekowy – to idealny związek do walki z bakteriami i zaskórnikami, a także trądzikiem. Wspomaga też odbudowę bariery hydrolipidowej skóry i ma działanie intensywnie nawilżające. Polecany jest do każdego rodzaju cery, ale wyjątkowo korzystnie działa na skórę suchą.
  • kwas cytrynowy – często dodawany jest jako związek wspomagający działanie innych kwasów. Doskonale odświeża cerę, wyrównuje jej koloryt i redukuje przebarwienia. To idealna propozycja dla osób palących nałogowo i o ziemistym kolorze skóry.

Poprzez łączenie różnych kwasów podczas zabiegu możliwe jest uzyskanie kilku różnych efektów. Działanie związków typu AHA zastosowanych razem wzajemnie się nie wyklucza.

Kiedy wybrać zabiegi z kwasami BHA?

Kwasy BHA to beta-hydroksykwasy. W przeciwieństwie do kwasów AHA rozpuszczalnych w wodzie, kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach i mają zdolność przenikania do znacznie głębszych warstw skóry. Dzięki dogłębnemu penetrowaniu porów związki te doskonale oczyszczają skórę z zaskórników, zanieczyszczeń oraz martwych komórek naskórka. Działanie kwasów BHA polega też na przyspieszaniu procesów regeneracyjnych. Cera po zabiegach z użyciem takich substancji staje się wyraźnie gładsza, nawilżona oraz rozświetlona.

Kwasy BHA polecane są również w walce z trądzikiem, ponieważ wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne. W kosmetyce i zabiegach z zakresu medycyny estetycznej stosowany jest głównie kwas salicylowy, który działa również przeciwłojotokowo. Związek ten pomaga też w ujednoliceniu kolorytu skóry, zredukowaniu przebarwień skórnych różnego pochodzenia oraz wygładzeniu.

Czym jest NMF i dlaczego warto wybrać zabiegi tym czynnikiem?

NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający jest mieszaniną różnych związków rozpuszczalnych w wodzie, które naturalnie powstają w naskórku podczas rogowacenia skóry, ale też przy wydzielaniu sebum czy poceniu się. Roztwór ten ma właściwości silnie nawilżające i zabezpieczające przed przesuszeniem.

W skład NMF wchodzą głównie aminokwasy, ale też kwas piroglutaminowy oraz jego sól sodowa, amoniak, mocznik, kwas moczowy, kreatynina, glukozamina, jony (m.in. sodowe, wapniowe, magnezowe, potasowe), a także sole kwasu cytrynowego, mlekowego i mrówkowego. NMF dodawany jest do niektórych produktów kosmetycznych o właściwościach nawilżających oraz bywa wykorzystywany podczas specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zarówno kwasy AHA, BHA, jak i czynnik NMF wykorzystywane są w pierwszym etapie profesjonalnego zabiegu Hydro Peel wykonywanego w Śląskim Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej w Katowicach. Związki zawarte w specjalnym płynie zapewniają dogłębne oczyszczenie oraz nawilżenie cery, a także wspomagają leczenie trądziku oraz łagodzenie podrażnień i zaczerwienień. Kompozycja odpowiednio dobranych kwasów umożliwia dokładne usunięcie zaskórników, zmniejszenie rozszerzonych porów oraz ilości wytwarzanego sebum.

Część zabiegu Hydro Peel, w której stosowane są kwasy AHA, BHA i NMF wykonywana jest w CMED również jako osobny zabieg oczyszczający lub bankietowy. To również przygotowanie do kilku innych zaawansowanych i innowacyjnych procedur, m.in. takich jak laserowy zabieg dermatologiczny laserem frakcyjnym nieablacyjnym marki DEKA o działaniu odmładzającym.

Podobne artykuły

starzenie się skóry

Jak laser Icoone wspomaga walkę z oznakami starzenia skóry twarzy?

Opublikowany

Lasery w medycynie estetycznej są szeroko stosowane do poprawy kondycji skóry twarzy, szczególnie jeśli chodzi o redukcję zmarszczek i ogólną rewitalizację. Na rynek wchodzą coraz bardziej zaawansowane technologie przynoszące doskonałe rezultaty. Jedną z nich jest laser Icoone, który stał się…

kobieta w ciąży

Laser Icoone – jak może pomóc kobietom po porodzie?

Opublikowany

Okres poporodowy to dla wielu kobiet wielkie wyzwanie. Ciało ulega ciągłym zmianom, ciężko pozbyć się nadmiernych kilogramów i przywrócić wygląd skóry sprzed ciąży. Doskonałym rozwiązaniem jest zabieg medycyny estetycznej Icoone Laser. Procedura wspomaga procesy regeneracyjne, dzięki czemu świetnie sprawdzi się…