Czym są kwasy AHA, BHA i czynnik NMF i dlaczego warto je stosować?

Opublikowany

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa dla utrzymania cery w dobrej kondycji. Dlatego warto stosować różnego rodzaju zabiegi dopasowane do indywidualnych potrzeb. Wśród najczęściej polecanych i stosowanych procedur znajdują się propozycje głęboko oczyszczające oraz nawilżające. Aby je wykonać, wykorzystuje się m.in. kwasy AHA, BHA i NMF. Czym są te związki i jakie efekty daje zastosowanie ich podczas różnych zabiegów?

Co to są kwasy AHA i w jaki sposób działają?

Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy naturalnie występują głównie w owocach, dlatego też potocznie nazywane są kwasami owocowymi. Wśród najpopularniejszych związków tego typu można wyróżnić kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy i cytrynowy.

Kwasy AHA intensywnie oddziałują na warstwę rogową skóry, dzięki czemu charakteryzują się doskonałymi właściwościami złuszczającymi i działają też rozjaśniająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzmarszczkowo. To zatem dobra propozycja dla osób z widocznymi oznakami starzenia, które chcą jednocześnie zadbać o dogłębne oczyszczenie cery.

Najlepsze efekty pozwala uzyskać zastosowanie poszczególnych kwasów AHA we właściwie dobranych stężeniach i wobec określonych problemów skórnych. Warto więc wiedzieć, że:

  • kwas glikolowy – stosowany jest głównie w walce z oznakami starzenia i w zabiegach przeciwstarzeniowych. Idealnie sprawdza się u osób palących, z cerą silnie zanieczyszczoną i potrzebującą rozświetlenia.
  • kwas migdałowy – działa łagodnie, dlatego sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do podrażnień. Dzięki budowie zbliżonej do niektórych antybiotyków wykazuje silne działanie antybakteryjne. Jest więc dedykowany osobom z trądzikiem i nawracającymi stanami zapalnymi.
  • kwas mlekowy – to idealny związek do walki z bakteriami i zaskórnikami, a także trądzikiem. Wspomaga też odbudowę bariery hydrolipidowej skóry i ma działanie intensywnie nawilżające. Polecany jest do każdego rodzaju cery, ale wyjątkowo korzystnie działa na skórę suchą.
  • kwas cytrynowy – często dodawany jest jako związek wspomagający działanie innych kwasów. Doskonale odświeża cerę, wyrównuje jej koloryt i redukuje przebarwienia. To idealna propozycja dla osób palących nałogowo i o ziemistym kolorze skóry.

Poprzez łączenie różnych kwasów podczas zabiegu możliwe jest uzyskanie kilku różnych efektów. Działanie związków typu AHA zastosowanych razem wzajemnie się nie wyklucza.

Kiedy wybrać zabiegi z kwasami BHA?

Kwasy BHA to beta-hydroksykwasy. W przeciwieństwie do kwasów AHA rozpuszczalnych w wodzie, kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach i mają zdolność przenikania do znacznie głębszych warstw skóry. Dzięki dogłębnemu penetrowaniu porów związki te doskonale oczyszczają skórę z zaskórników, zanieczyszczeń oraz martwych komórek naskórka. Działanie kwasów BHA polega też na przyspieszaniu procesów regeneracyjnych. Cera po zabiegach z użyciem takich substancji staje się wyraźnie gładsza, nawilżona oraz rozświetlona.

Kwasy BHA polecane są również w walce z trądzikiem, ponieważ wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne. W kosmetyce i zabiegach z zakresu medycyny estetycznej stosowany jest głównie kwas salicylowy, który działa również przeciwłojotokowo. Związek ten pomaga też w ujednoliceniu kolorytu skóry, zredukowaniu przebarwień skórnych różnego pochodzenia oraz wygładzeniu.

Czym jest NMF i dlaczego warto wybrać zabiegi tym czynnikiem?

NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający jest mieszaniną różnych związków rozpuszczalnych w wodzie, które naturalnie powstają w naskórku podczas rogowacenia skóry, ale też przy wydzielaniu sebum czy poceniu się. Roztwór ten ma właściwości silnie nawilżające i zabezpieczające przed przesuszeniem.

W skład NMF wchodzą głównie aminokwasy, ale też kwas piroglutaminowy oraz jego sól sodowa, amoniak, mocznik, kwas moczowy, kreatynina, glukozamina, jony (m.in. sodowe, wapniowe, magnezowe, potasowe), a także sole kwasu cytrynowego, mlekowego i mrówkowego. NMF dodawany jest do niektórych produktów kosmetycznych o właściwościach nawilżających oraz bywa wykorzystywany podczas specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zarówno kwasy AHA, BHA, jak i czynnik NMF wykorzystywane są w pierwszym etapie profesjonalnego zabiegu Hydro Peel wykonywanego w Śląskim Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej w Katowicach. Związki zawarte w specjalnym płynie zapewniają dogłębne oczyszczenie oraz nawilżenie cery, a także wspomagają leczenie trądziku oraz łagodzenie podrażnień i zaczerwienień. Kompozycja odpowiednio dobranych kwasów umożliwia dokładne usunięcie zaskórników, zmniejszenie rozszerzonych porów oraz ilości wytwarzanego sebum.

Część zabiegu Hydro Peel, w której stosowane są kwasy AHA, BHA i NMF wykonywana jest w CMED również jako osobny zabieg oczyszczający lub bankietowy. To również przygotowanie do kilku innych zaawansowanych i innowacyjnych procedur, m.in. takich jak laserowy zabieg dermatologiczny laserem frakcyjnym nieablacyjnym marki DEKA o działaniu odmładzającym.

Podobne artykuły

odnowa biologiczna z laserem icoone

Odnowa biologiczna z laserem Icoone

Opublikowany

Marzenie o wymodelowanej i smukłej sylwetce to wyzwanie, które wymaga nie tylko determinacji, ale także nowoczesnych rozwiązań medycyny estetycznej. Codzienne spojrzenie w lustro może przypominać nam o nadmiarze tkanki tłuszczowej, nadmierny stres i obrzęki przyczyniają się do złego samopoczucia. Na…

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…