Czym są prosaki? Poznaj sposoby na pozbycie się tego nieestetycznego problemu skórnego

Opublikowany

Prosaki na twarzy to powszechny problem skórny, który dotyka ludzi w każdym wieku. Są to drobne, wypukłe, żółtawe krostki, zlokalizowane w okolicach nosa, powiek, brody i policzków. Choć nie są bolesne ani groźne dla zdrowia, mogą obniżać samoocenę i pewność siebie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom powstawania prosaków oraz dostępnym metodom radzenia sobie z nimi. Dowiemy się, jakie czynniki mogą je wywoływać oraz jak pielęgnować skórę, aby im zapobiegać.

Jak wyglądają prosaki na twarzy?

Prosaki to drobne zmiany skórne, o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów, przypominające ziarna prosa. Z uwagi na to, że dość mocno rzucają się w oczy, są uważane za istotny defekt kosmetyczny. Mogą pojawić się na skórze w każdym wieku, nawet u noworodków. Niewielkich rozmiarów guzki powstają w wyniku zrogowacenia mieszków włosowych, prowadzącego do zatkania gruczołów łojowych i tworzenia się mikro torbieli. Prosaki mają charakterystyczny kremowy odcień, nie powodują dolegliwości bólowych ani świądu.

Prosaki są zlokalizowane w pobliżu powierzchni skóry. Pojawiają się w dowolnym miejscu – na policzkach, powiekach, skroniach, skórze głowy, klatce piersiowej, a nawet narządach płciowych (zarówno na prąciu, jak i wargach sromowych). Czyli wszędzie tam, gdzie może powstać nadmiar łoju skórnego.

Przyczyny powstawania prosaków pod oczami

Prosaki pod oczami, podobnie jak na innych obszarach skóry, są związane z nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe oraz zablokowanymi ujściami kanalików łojowych. Okolica oczu jest szczególnie wrażliwa i wymaga specjalnego traktowania, przez co jest bardziej podatna na pojawianie się różnego rodzaju wykwitów i zmian. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry pod oczami, m.in. stosowanie kremów o gęstej konsystencji, będzie potęgować problem nadmiernego wydzielania łoju i powstawanie prosaków.

Do zablokowania porów skóry przyczyniają się także zanieczyszczenia obecne w powietrzu oraz promieniowanie słoneczne, które stymuluje produkcję sebum, odpowiadającego za powstanie prosaków. Niedokładne oczyszczanie skóry z martwych komórek naskórka i brudu będzie skutkowało licznymi zmianami skórnymi – pryszczami, zaskórnikami oraz prosakami.

Kolejną cegiełką odpowiedzialną za ich powstawanie są zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne oraz niezdrowy styl życia. Prosaki na naszej skórze mogą także być konsekwencją zabiegów kosmetycznych, takich jak laseroterapia czy peelingi chemiczne.

Prosaki – rodzaje

Dermatolodzy wyróżniają trzy główne rodzaje prosaków:

  • prosaki pierwotne — są to drobne krostki o kremowym kolorze, które pojawiają się na skórze na skutek zablokowania ujścia kanalika łojowego;
  • prosaki wtórne — rozwijają się na obszarze skóry, który wcześniej uległ zranieniu lub uszkodzeniu, np. w wyniku oparzenia lub wysypki. Za bezpośrednią przyczynę ich powstawania uznaje się uszkodzenie gruczołów potowych;
  • prosaki noworodkowe — są to jedne ze zmian skórnych, które bardzo często pojawiają się tuż po urodzeniu m.in. w okolicach oczu, nosa, policzków, główki lub w jamie ustnej. Prawdopodobnie tworzą się z jeszcze niedojrzałych gruczołów potowych. Prosaki ustępują samoistnie po kilku tygodniach i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia noworodka.

Czym różnią się prosaki na ustach od innych zmian skórnych?

Prosaki na ustach, a w zasadzie na całym ciele bywają mylone z innymi niedoskonałościami, m.in. kaszakami i brodawkami. Można je jednak łatwo odróżnić, ponieważ różnią się od siebie wyglądem, wielkością i przyczyną powstania.

Kaszaki przypominają krosty wypełnione ropą, są większe niż prosaki i nie zawsze występują w skupiskach. Brodawki są zbliżone do prosaków, jednak w przeciwieństwie do nich, powodują widoczne wgłębienie w warstwie rogowej naskórka.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do rozpoznania zmian skórnych, najlepiej udać się na konsultację do dermatologa.

Jak się pozbyć prosaków na powiece i innych częściach ciała domowymi sposobami?

Choć usuwanie prosaków może być pewnym wyzwaniem, istnieje kilka sprawdzonych metod, pomocnych w zmniejszeniu ich widoczności lub całkowitym usunięciu. Domowymi sposobami, które mogą usunąć prosaki, są kremy do twarzy dostępne drogeriach, zawierające kwas glikolowy, PHA, AHA lub BHA, o działaniu złuszczającym. Jednak, aby zobaczyć pełne efekty, należy aplikować krem regularnie, przez co najmniej trzy miesiące, z wyłączeniem okresu silnych mrozów i dużego nasłonecznienia.

Inne domowe sposoby sprzyjające usuwaniu prosaków, to okłady z olejku z drzewa herbacianego, wykazującego działanie złuszczające. Takie okłady trzeba przykładać na okolicę skóry dotkniętą zmianami, na przynajmniej 3 godziny dziennie. Może być to nieco uciążliwe, ale efekty zauważymy już po tygodniu.

Można także stosować różnego rodzaju peelingi chemiczne, zawierające kwasy owocowe, salicylowy, glikolowy lub mlekowy. Pomogą w odblokowaniu porów, złuszczą martwy naskórek i przyczynią się do redukcji widoczności prosaków.

Usuwanie prosaków w gabinecie kosmetycznym

Usunięcie prosaków można także przeprowadzić u kosmetyczki na kilka różnych sposobów:

  • nakłuwanie prosaków na twarzy igłą – jest to najkorzystniejsza metoda walki z tymi zmianami. Przy użyciu małej igły, kosmetolog nakłuwa widoczne grudki pod odpowiednim kątem, doprowadzając do odblokowania gruczołu łojowego;
  • mikrodermabrazja – polega na mechanicznym usuwaniu górnej warstwy skóry, co przekłada się na głębokie oczyszczenie, odblokowanie porów i złuszczenie martwego naskórka. W efekcie niewielkie zmiany skórne stają się mniej widoczne, a z czasem znikają;
  • elektrokoagulacja – zabieg wykonuje się z użyciem specjalnego urządzenia, które generuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Cienka igła lub pętla zakończona elektrodą, jest przykładana do miejsca, gdzie znajduje się prosak. Prąd elektryczny podgrzewa tkankę, powodując zniszczenie białek tworzących zmianę, co prowadzi do usunięcia prosaka. Elektrokoagulacja ze względu na bolesność jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym;

Usunąć prosaki można także tradycyjną metodą wymrażania, za pomocą substancji mrożącej, najczęściej ciekłego azotu. Bardzo niska temperatura prowadzi do zniszczenia komórek i usunięcia zmiany. Leczenie prosaków w okolicach intymnych może być przeprowadzone laserowo, w gabinecie medycyny estetycznej.

Po każdym zabiegu należy odpowiednio dbać o skórę, w celu zapobiegania ponownego tworzenia się prosaków. Regularne zabiegi oczyszczania i dobrze dobrane kosmetyki będą podstawą profilaktyki zmian skórnych.

Podobne artykuły

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…

zanokcica

Zanokcica – objawy, leczenie i profilaktyka

Opublikowany

Zanokcica to stan zapalny wału paznokciowego, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry wokół paznokcia. Jest spowodowana przez urazy naskórka i powiązane z nim zakażenie bakteryjne wywołane głównie przez gronkowiec złocisty, paciorkowce lub bakterie Gram-ujemne. Jak wyglądają objawy i leczenie zanokcicy? Przyjrzyjmy się…