Krosty na pośladkach – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Opublikowany
krosty na pośladkach

Krosty na pośladkach to wstydliwy problem skórny, który dotyka wiele osób. Rzadko się o nim mówi głośno, więc może być powodem kompleksów dla wielu osób. To zjawisko wynika z faktu, że trądzik bywa źródłem dyskomfortu. Niemniej jednak podobnie jak w przypadku trądziku na twarzy i dekolcie, można wdrożyć odpowiednie leczenie. Odkryj, co jest przyczyną powstawania krostek na pośladkach oraz jak zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry i nie doprowadzać do nawrotów pryszczy.

Przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach

Krostki na pośladkach pojawiają się najczęściej, gdy wrażliwa skóra wchodzi w kontakt z mikroorganizmami. Dzieje się tak, ponieważ mikroorganizmy znajdują się w zasadzie wszędzie w najbliższym otoczeniu, na przykład na bieliźnie przylegającej do części ciała, z którą skóra pośladków jest stale w bezpośrednim kontakcie. Krosty na pośladkach mogą być również efektem ubocznym stosowania niektórych leków.

Najczęstszą przyczyną powstawania trądziku na pośladkach jest zapalenie mieszków włosowych, które występuje po depilacji lub goleniu. Ten rodzaj zapalenia może wystąpić również w innych miejscach, w których zastosowano zabieg depilacji.

Powstawanie tego typu wyprysków jest spowodowane jednak nie tylko zapaleniem mieszków włosowych, ale może być również wywołane przez:

 • stany zapalne powstałe w wyniku ropnego zapalenia gruczołów apokrynowych,
 • ropne zapalenie gruczołów potowych,
 • trądzik skupiony,
 • łuszczyca odwrócona,
 • nadmierne rogowacenie okołomieszkowe,
 • stosowanie diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe,
 • siedzący tryb życia zwłaszcza w długotrwałej pracy siedzącej,
 • stosowanie bielizny wykonanej ze sztucznego materiału.

Krosty na pupie a niewłaściwa higiena

W rzeczywistości występujące pryszcze są nieestetyczne, a dodatkowo zmiany ropne mogą powodować większy ból, swędzenie i pieczenie. Osoby chorujące skarżą się, na duży dyskomfort i zaczynają z niechęcią podchodzić do aktywności fizycznej w miejscach publicznych takich jak basen czy siłownia. Często pojawia się pytanie, czy takie zmiany skórne są spowodowane niewłaściwą higieną intymną?

Nieodpowiednia higiena może, ale nie musi być przyczyną trądziku na pośladkach, ale niezależnie od przyczyny pojawienia się wysypek skórnych, ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać. Codzienna pielęgnacja okolic intymnych i przestrzeganie zasad higieny może złagodzić objawy i znacznie przyspieszyć gojenie się powierzchni skóry. Odpowiednio dobrana bielizna na co dzień również pozwala pozbyć się krost.

Jak wyleczyć wypryski na pośladkach?

W wielu przypadkach w celu pozbycia się pryszczy  konieczna będzie wizyta u dermatologa, Zastosowanie terapii z pomocą antybiotyków jest skuteczne i często wdrażane przez lekarzy dermatologów, ale zmiana niektórych nawyków związanych ze stylem życia może pomóc poprawić stan skóry. 

Częste stosowanie substancji drażniących, takich jak tytoń i alkohol, może mieć negatywny wpływ na naskórek. To samo dotyczy złej diety i braku ruchu. Niezdrowy styl życia wpływa na wiele aspektów zdrowia, w tym na skórę, dlatego ważne jest, aby zapobiegać złym nawykom.

Uniwersalną radą często słyszaną przez pacjentów z trądzikiem jest ograniczenie mleka i cukru. Nie każdy, kto spożywa nabiał, cierpi na trądzik, ale warto spróbować wykluczyć niektóre produkty i sprawdzić, czy mają one pozytywny wpływ na skórę. Należy również wziąć pod uwagę opcję, że trądzik jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. 

Pryszcze na pośladkach – domowe sposoby wspomagające walkę

Domowe sposoby radzenia sobie z pryszczami na pośladkach skupiają się głównie na działaniach profilaktycznych i codziennej pielęgnacji, należą do nich:

 • zachowanie wyjątkowej ostrożność w czasie depilacji okolic intymnych zwłaszcza w okolicach odbytu. Brudna maszynka może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Zawsze należy pamiętać, że miejsca intymne wymagają szczególnej pielęgnacji.
 • w łagodzeniu schorzenia pomocne są maści na bazie oleju z drzewa herbacianego do stosowania miejscowego, a także kwas salicylowy, mocznik, nadtlenek benzoilu i kwas azelainowy,
 • pryszcze na pośladkach występują także w przypadku braku zmiany pościeli oraz ręczników kąpielowych warto więc zadbać o codzienną ich wymianę,
 • w przypadku ropnych krost i stanów zapalnych unikaj peelingów gruboziarnistych, które mogłyby przyczynić się do rozniesienia zmian.

Czym są bolące pryszcze na pośladkach?

Jeżeli zauważymy u siebie bolące krosty na pośladkach i stwardnienie skóry, może to być oznaka czyraczności. Czyraki to wykwity skórne, które są efektem bakteryjnej infekcji mieszków włosowych, powstającej przez gram dodatnie gronkowce. Czyrakom może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała.

Tego typu ropne krosty są wypełnione krwią z dodatkiem ropnej treści. Wypryski bywają niestety bardzo bolesne i magą powodować świąd. Z biegiem czasu pękają, powodując otwarte rany i nadżerki, którym towarzyszy zwiększone uczucie bólu. Charakteryzują się one obecnością tak zwanego czopa martwiczego. Szczególnie podatni na powstawanie zmian są diabetycy i osoby z obniżoną odpornością.

Chociaż zmiany te występują w okolicy odbytu, pierwszym wyborem powinien być specjalista dermatolog. Wynika to z faktu, że opisane tutaj dolegliwości mają charakter skórny.

Podobne artykuły

odnowa biologiczna z laserem icoone

Odnowa biologiczna z laserem Icoone

Opublikowany

Marzenie o wymodelowanej i smukłej sylwetce to wyzwanie, które wymaga nie tylko determinacji, ale także nowoczesnych rozwiązań medycyny estetycznej. Codzienne spojrzenie w lustro może przypominać nam o nadmiarze tkanki tłuszczowej, nadmierny stres i obrzęki przyczyniają się do złego samopoczucia. Na…

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…