Usuwanie przebarwień

Opublikowany
Usuwanie przebarwień

Przebarwienia są to ciemniejsze plamy na skórze spowodowane zwiększoną liczbą melanocytów jak również zwiększoną liczbą melaniny. Dzielimy je na naskórkowe, skórne oraz mieszane. Do naskórkowych należą piegi, melasmy, plamy soczewicowate oraz przebarwienia pozapalne. Piegi to liczne drobne nieregularne, jasno lub ciemnobrązowe plamki powstające pod wpływem światła słonecznego, dlatego występują głównie na twarzy i kończynach górnych. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Melasma jest jednym z najczęstszych przebarwień występujących przede wszystkim u kobiet. Pojawiają się zazwyczaj po 30 roku życia. Są to przebarwienia nieregularne, w postaci ostro ograniczonych brązowych plam umiejscowionych na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Najczęściej pojawiają się w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi (nadczynność tarczycy, choroby jajników). Plamy soczewicowate są to okrągłe lub owalne, nieco wypukłe i wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed słońcem i solarium. Pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia.

Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, oparzenia słoneczne, urazy lub uczulenia. Przebarwienia skórne charakteryzują się melaniną zlokalizowaną w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej. Natomiast przebarwienia mieszane mają cechy przebarwień naskórkowych oraz skórnych. Rodzaj przebarwieni możemy określić oglądając skórę lampą Wooda. Przyczyny ich powstawania są różne. Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym (choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy, nadczynność tarczycy). Natomiast działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących znajdujących się w lekach, kosmetykach, mydłach, także mogą powodować powstawanie przebarwień. Podstawą ich leczenia jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach popołudniowych, stosowanie zewnętrznych preparatów chroniących przed UVB i UVA.

Jak je leczyć? Leczenie miejscowe polegające na stosowaniu miejscowo Hydrokwasów lub Hydrochinionu w stężeniu 2%, który usuwa oraz rozjaśnia plamy soczewicowate, piegi, ostudy i przebarwienia pozapalne. Pochodne witaminy A mają siłę zbliżoną do Hydrochinionu natomiast musza być stosowane dłużej. Kwas kojowy i kwas azelainowy mają słabą moc działania. Zabiegi laserowe gdzie światło lasera wybiórczo pochłaniane jest melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich niszczenie. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując lasery Nd:Yag, rubinowe oraz źródła światła IPL w leczeniu piegów, plam soczewicowatych, przebarwionych brodawek łojookowych, a także przebarwień polekowych.

Podobne artykuły

kurzajki

Kurzajki – jak leczyć uporczywe brodawki?

Opublikowany

Kurzajki, znane również jako brodawki wirusowe, to powszechnie występujący problem skórny, który dotyka osoby w każdym wieku. Wywołane przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) zmiany skórne mogą być nie tylko uciążliwe wizualnie, ale również powodować dyskomfort, a w niektórych przypadkach ból.…

Trądzik różowaty – przewodnik po przyczynach, objawach i metodach leczenia

Opublikowany

Trądzik różowaty to przewlekła i zapalna choroba skóry, która charakteryzuje się przede wszystkim rumieniem i wypryskami, głównie na twarzy. Choć nie jest to typowy trądzik, stanowi istotny problem dermatologiczny, dotykający przede wszystkim osób dorosłych. Przyczyny nie są w pełni poznane,…