Włókniak twardy bądź miękki – leczenie

Opublikowany
włókniak

Włókniaki to charakterystyczne zmiany skórne o nieregularnym kształcie, które swoim wyglądem przypominają grudkowate narośle. Przyczyny powstawania włókniaków bywają różne, a w wyniku ich zaistnienia mogą pojawić się włókniaki miękkie lub włókniaki twarde. Choć takie zmiany nie powodują zazwyczaj dolegliwości bólowych, przeszkadzają głównie ze względów estetycznych. Chociaż włókniaki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, warto zastanowić się nad ich usunięciem, zwłaszcza jeśli powodują podrażnienia skóry i dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Czym są włókniaki skórne?

Włókniaki skórne to zmiany o charakterze nowotworowym powstające wskutek rozrostu tkanki łącznej włóknistej. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i niemal nigdy nie stają się zmianami złośliwymi. Bywają jednak dość kłopotliwe w sytuacji, gdy występują w miejscach, gdzie ociera je odzież lub są to rejony szczególnie delikatne. Włókniaki często występują na powiekach oczu lub szyi, dlatego mogą sprawiać problemy natury estetycznej. Jak wyglądają włókniaki? Zazwyczaj są to zmianyo barwie cielistej lub brązowawej.

Podstawowe typy włókniaków podzielić można na miękkie i twarde. Ich leczenie nie jest konieczne, choć należy pamiętać, że takie zmiany nie ustępują samoistnie. Niekiedy tendencja do występowania włókniaków bywa uwarunkowana genetycznie. Ich obecność jest powszechna i pojedyncze zmiany można znaleźć niemal u każdego człowieka. W każdym przypadku warto skonsultować zmiany skórne ze specjalistą, który podda je dokładnej ocenie.

Włókniak twardy

Włókniaki twarde to charakterystyczne zwłóknienia skóry, w których obszarze zwiększona jest liczba fibroblastów na poziomie skóry właściwej. Niekiedy włókniak twardy występuje też podskórnie. Zawiera komórki zapalne, limfocyty i makrofagi.

Włókniaki podskórne zazwyczaj występują na kończynach dolnych i górnych, ale mogą pojawiać się też na pośladkach czy brzuchu. Często towarzyszy im rozrost obecnych obok struktur, takich jak mieszki włosowe czy naskórek lub nagromadzenie melanocytów. Włókniaki twarde występują zwykle jako pojedyncze zmiany.

Rozpoznanie włókniaka twardego jest dość złożone i przed usunięciem zmiany wymaga wykluczenia innych schorzeń, takich jak mięsak czy czerniak należący do trudniejszych w leczeniu zmian nowotworowych. Może się zdarzyć, że niezbędne będzie wykonanie badania histopatologicznego.

Ryzyko powstania włókniaków twardych dotyczy najczęściej osób w okolicy 40. roku życia, ale może pojawić się też u młodych kobiet i mężczyzn w wieku od 20 lat.

Włókniak miękki

Włókniaki miękkie to uszypułowane zmiany skórne o strukturze wiotkiej, które często pojawiają się w skupiskach.

Miękkie włókniaki pojawiają się najczęściej na szyi, powiekach, pod pachami, w pachwinach, okolicach odbytu czy warg sromowych. Włókniak miękki to zmiana, która występuje u 20-25% populacji, a ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem.

Jak powstają włókniaki? Przyczyny

Powstawanie zmian skórnych o charakterze twardym związane jest z reakcją organizmu na niektóre rodzaje stanów zapalnych i urazów. Mogą pojawić się:

  • po użądleniu owada
  • na skutek urazu i obecności ciała obcego, takiego jak np. drzazga.

Przyczyna pojawienia się włókniaka miękkiego może być obecność tzw. zespołu metabolicznego i charakterystycznych dla niego chorób, takich jak insulinooporność, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Włókniaki miękkie pojawiają się również wskutek zaburzenia gospodarki estrogenami i androgenami.

Usuwanie włókniaków

Domowe sposoby na pozbycie się włókniaków zazwyczaj bywają nieskuteczne w walce zmianami skórnymi, a ich zastosowanie może powodować odrastanie i uciążliwość w codziennym życiu. Warto więc udać się do specjalisty, który rozpozna rodzaje włókniaków u danego pacjenta oraz określi, czym spowodowane jest ich występowanie i dobierze właściwą terapię.

W przypadku włókniaków miękkich proces usunięcia wykonuje się za pomocą kilku metod. Może to być elektrokoagulacja włókniaka polegająca na wycięciu zmiany z użyciem prądu o wysokiej częstotliwości, zamrożenie w niskiej temperaturze z użyciem ciekłego azotu, usunięcie chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym, eliminacja przy użyciu iniekcji sterydowych lub usunięcie włókniaka z zastosowaniem lasera.

Metody usuwania włókniaków zależą od charakteru danej zmiany, dyspozycyjności odpowiedniego sprzętu, dzięki któremu możliwe jest ich usunięcie oraz decyzji pacjenta. Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej oferuje najnowocześniejszą i najmniej inwazyjną metodę usuwania zmian skórnych, jaką jest laser  CO2.

Najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną metodą, za pomocą której można usunąć znamiona skórne, jest laser, którego wiązka precyzyjnie wnika w głąb skóry, powodując koagulację i trwałe zażegnanie problemu.

Czy włókniak to rak?

Chociaż włókniaki nie wykazują tendencji do samoistnego ustępowania i mają charakter nowotworowy, nie są zmianami złośliwymi, czyli rakiem, czego najbardziej obawiają się osoby, które dostrzegą na skórze niepokojące zmiany. Ważne jest, aby z problemem udać się do doświadczonego specjalisty, który przeprowadzi niezbędne działania, żeby rozpoznać włókniak twardy lub miękki, a następnie zaproponuje najlepszą metodę pozbycia się zmiany skórnej.

Podobne artykuły

odnowa biologiczna z laserem icoone

Odnowa biologiczna z laserem Icoone

Opublikowany

Marzenie o wymodelowanej i smukłej sylwetce to wyzwanie, które wymaga nie tylko determinacji, ale także nowoczesnych rozwiązań medycyny estetycznej. Codzienne spojrzenie w lustro może przypominać nam o nadmiarze tkanki tłuszczowej, nadmierny stres i obrzęki przyczyniają się do złego samopoczucia. Na…

ziarniniak leczenie

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Opublikowany

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…